I morgen får du nye rettigheder

I disse dage modtager du et væld af mails og notifikationer om privatlivspolitiken i virksomheder du har afgivet oplysninger hos. Det gør du, fordi der i morgen træder nye regler i kraft, der giver dig, som forbruger, nye rettigheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fredag den 25. maj får du som forbruger nye og bedre rettigheder, når Databeskyttelsesforordningen fra EU, træder i kraft. Samtidig skal virksomheder demonstrere, at de passer godt på dine personlige oplysninger. Virksomhederne skal holde orden i deres digitale arkivskab, slette gamle data og have styr på processerne, når de opbevarer dit dyrebareste aktiv, dine data. Det er med andre ord tid til digital forårsrengøring.

I disse dage modtager alle forbrugere, der har en digital interaktion med en given virksomhed en e-mail om virksomhedens ’privatlivspolitik’. Det gør du, fordi der træder nye regler i kraft på fredag, der giver dig, som forbruger, nogle nye rettigheder.

Hvad skal vi med Databeskyttelsesforordningen?

Hovedformålet med den nye lovgivning fra EU, der kaldes Databeskyttelsesforordningen er, at beskytte forbrugeren og hans/hendes personlige data. Alle virksomheder, der håndterer personlige oplysninger indsamlet i Europa skal leve op til Databeskyttelsesforordningen. Samtidig får vi de samme regler på tværs af landene i Europa og giver tilsynsmyndigheder, virksomheder og offentlige organisationer klare rammer og værktøjer til at passe på forbrugernes personoplysninger.

Det vigtigste for forbrugeren lige nu

Som forbruger bør du se på, hvilke digitale tjenester, du benytter dig af, hvilke data du deler, og hvordan de beskyttes. Mange anvender eksempelvis Google til søgning og e-mails, LinkedIn og Skype til arbejdsrelevante ting, samt Facebook/Instagram til private ting. Dertil kommer online shopping og nyhedsbreve. Du kan med fordel læse virksomhedernes betingelser for håndtering af personlige oplysninger igennem, så du præcis ved, hvor mange oplysninger, virksomheden gemmer om dig, og hvordan oplysningerne håndteres.

Det digitale arkivskab

Mængden af data, som indsamles og behandles igennem digitale løsninger, er kraftigt stigende. Det giver et stort potentiale for at forbrugere, virksomheder og samfund kan få ny viden og værdi ud af at analysere disse data. Men det skaber også et behov for at sikre, at virksomhederne er bevidste om, hvordan de indsamler og opbevarer forbrugerens personoplysninger. Derfor er databeskyttelsesforordningen relevant for både forbrugere og virksomheder.

3 gode råd til dig som forbruger:

  1. Rettigheder: Med de nye rettigheder kan du få oplyst hvilke oplysninger virksomheden har gemt om dig. Så læs virksomhedens betingelser for håndtering af personlige oplysninger, når du modtager en e-mail herom.
  2. Overblik: Skab overblik over hvilke tjenester, du benytter, og til hvad. Forsøg at liste alle tjenester inkl. nyhedsbreve, hvor du har en konto, og dermed deler personoplysninger med en virksomhed. Overvej at begrænse mængden af tjenester.
  3. Sikkerhed:  Brug aldrig det samme kodeord til flere tjenester. Anvend multi-faktor bekræftelse, der kræver et kodeord samt bekræftelse samt bekræftelse via f.eks telefonen. Så er du bedst beskyttet.

Kilde: Ole Kjeldsen, teknologi og sikkerhedsdirektør, Microsoft Danmark

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,