Marc Jacobs lancerer smart-ure i Danmark

Traditionelle designermærker vil også have en bid af markedet for rendyrkede smart-ure.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tilsyneladende går det stadig fremad med salget af wearables og herunder smart-ure. Mens traditionelle tech-mærker som Samsung, Apple, Polar og andre længe har sendt smart-ure på gaden, så har de fleste af de traditionelle ur- og designermærker mest holdt sig til at lave såkaldte hybrid-ure, hvor man kombinerer det klassiske ur og urskive med enkle smarte mobilfunktioner.

Det gælder dog ikke for Marc Jacobs, der nu lancerer deres første samling af rendyrkede smart-ure med trykfølsom skærm. De nye Marc Jacobs Touchscreen Smartwatch er lette og er kompatible med både Android og iOS. Uret benytter Googles smartwatch platform og Qualcomm Snapdragon Wear 2100-platform.

De nye ure giver mulighed for, at du selv kan vælge ur-skive-designet samt få alle de velkendte smart-ur-funktioner såsom at få beskeder om alle din opkald, sms’er og andre notifikationer direkte på dit ur. Du kan styre musikken fra din mobil, holde øje med dine daglige aktiviteter og f.eks. se hvor langt du har gået, tale med Google Assistent og meget mere. En trådløs oplader sørger for nem opladning.

Den nye veldesignede ur-serie kommer i første omgang i fire designs: En variant med en urkasse i guld-farvet med hvid silikone-rem, en version i rose-gold med grå silikone-rem, et sort etui med en sort silikone-rem samt en sort model med ”sten”. De danske priser ligger på 2495 kroner for de tre første modeller og 2995 kroner for modellen med simili-sten.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS