Marc Jacobs lancerer smart-ure i Danmark

Traditionelle designermærker vil også have en bid af markedet for rendyrkede smart-ure.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tilsyneladende går det stadig fremad med salget af wearables og herunder smart-ure. Mens traditionelle tech-mærker som Samsung, Apple, Polar og andre længe har sendt smart-ure på gaden, så har de fleste af de traditionelle ur- og designermærker mest holdt sig til at lave såkaldte hybrid-ure, hvor man kombinerer det klassiske ur og urskive med enkle smarte mobilfunktioner.

Det gælder dog ikke for Marc Jacobs, der nu lancerer deres første samling af rendyrkede smart-ure med trykfølsom skærm. De nye Marc Jacobs Touchscreen Smartwatch er lette og er kompatible med både Android og iOS. Uret benytter Googles smartwatch platform og Qualcomm Snapdragon Wear 2100-platform.

De nye ure giver mulighed for, at du selv kan vælge ur-skive-designet samt få alle de velkendte smart-ur-funktioner såsom at få beskeder om alle din opkald, sms’er og andre notifikationer direkte på dit ur. Du kan styre musikken fra din mobil, holde øje med dine daglige aktiviteter og f.eks. se hvor langt du har gået, tale med Google Assistent og meget mere. En trådløs oplader sørger for nem opladning.

Den nye veldesignede ur-serie kommer i første omgang i fire designs: En variant med en urkasse i guld-farvet med hvid silikone-rem, en version i rose-gold med grå silikone-rem, et sort etui med en sort silikone-rem samt en sort model med ”sten”. De danske priser ligger på 2495 kroner for de tre første modeller og 2995 kroner for modellen med simili-sten.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job