Test: Netgear AirCard 790 Mobile Hotspot: Testens bedste skærm

App- og/eller web-betjening er udmærket, men god, gammeldags nærbetje-ning er heller ikke at foragte. Som det eneste hotspot i testen har AC790 en stor, overskuelig touchskærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

AirCard 790 er endnu et hotspot, som har været på markedet i et par år, men absolut ikke virker oldnordisk – nærmere tværtimod. Denne enhed har alt, hvad man kan forvente af en mobilrouter – og lidt til. Eksempelvis kan den fungere som powerbank (adapterkabel medfølger) for en trængende smartphone, og man kan selv bestemme, hvor stor strømtransfusionen skal være.

Den har også en flytilstand, så man kan tanke smartphonen op, mens man flyver. Et separat gæstenetværk er vi heller ikke vant til at se på et hotspot. Til gengæld er der intet slot til et SD-kort.

Men først og fremmest er der en – i denne produktkategori – kæmpestor touchskærm på 2,4”, som er så alsidig og nem at bruge, at det næsten ikke er umagen værd at downloade Netgears ellers udmærkede app.

Nogle af de mere langhårede funktioner som videresendelse og MAC-adresseblokering kræver app- eller web-betjening, men selv hvis man vil have et mere personligt SSID end ”NTGR_5CA4”, kan det klares med touchskærmens virtuelle tastatur. På samme måde kan man få sin egen adgangskode, men da den som udgangspunkt står på skærmen, behøver man ikke memo-teknik for at huske den.

Antennetilslutninger

Her på adressen er mobilsignalet fra CBB tilstrækkeligt til at tænde samtlige signalstyrke-streger og 4G-ikonet på AC790. Vi har også prøvet hotspottet ved Vestkysten, hvor der kan være længere til mobil-masterne, og der er kun liv i et par af stregerne. Så kan det hjælpe at bruge de ekstra bøsninger og tilslutte en ekstern antenne.

Måleresultater for mobile hotspots

Som nævnt i indledningen har vi testet de mobile hotspots ved hjælp af programmet Speedtest. Hotspottenes rækkevidde bestemmer vi ved at måle hastigheden på fire forskellige positioner i huset – med to forskellige smartphones – og notere alle resultaterne i en tabel.

De fire positioner er:

1. Kontor – én etageadskillelse mellem smartphone og hotspot, ca. 2,5 m afstand i luftlinje.

2. Køkken – ”øjenkontakt” mellem smartphone og hotspot, ca. 4 m afstand.

3. Tv-stue – én mur mellem smartphone og hotspot, ca. 5 m afstand i luftlinje.

4. Første sal – én mur og én etageadskillelse mellem smartphone og hotspot, ca. 6 m afstand i luftlinje.

Denne enkle måleteknik, som enhver læser selv kan bruge i sit eget miljø, giver efter vores erfaring et realistisk indtryk af, hvordan et hotspot performer i praksis med mobile klienter.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec