Test: NAS: Slut en disk til dit netværk

Vil du have mere end blot et datalager? Så skal du have en NAS. Vi har testtjekket to spændende modeller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

NAS står for Network Attached Storage, og bag det kryptiske navn gemmer sig ganske enkelt en harddisk, der kan tilsluttes hjemmets netværk.

I praksis er en NAS bygget ind i et chassis, som huser en, to eller flere harddiske, som du ofte selv kan installere efter behov. I chassiset gemmer sig en minicomputer med processor, netværkskort og nogle gange endda grafikkort, så du kan sætte NAS’en direkte til et tv eller en pc-skærm og for eksempel streame video fra netværksdisken.

NAS’en sluttes til hjemmets internetrouter med kabel, og du kan nu tilgå den direkte fra Windows og overføre filer via netværket. Da NAS’en er på netværk, kan den også tilgås, når du er væk hjemmefra. Så længe dit netværk er tændt, og du er på netværk, kan du komme ind i forskellige mapper.

Sikkerheden er på plads, for der følger en programpakke med de fleste produkter, så du har sikring med kryptering og kodeord uanset, om du tilgår disken fra en computer eller med en app i din smartphone.

Indholdet i en NAS kan deles op i personlige mapper, så alle i familien har deres egen mappe. Men man kan selvfølgelig også oprette en fælles mappe med for eksempel familiens billeder.

Da en NAS er en minicomputer, kan den udføre opgaver, som eksterne harddiske ikke kan. NAS’en kan for eksempel tage backup automatisk om natten eller endda lave opgaver som rendering af videoer. Så behøver du ikke låse din computer til den slags ressource-krævende opgaver.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen