Test: B&O Beoplay P6: Kvalitetslyd til turen

P6 er B&Os seneste bud på en højttaler skabt til at tage med ud i det fri. Den er vand- og støvafvisende og designet i solide materialer, der gør, at den kan klare nogle knubs.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udformningen er minimalistisk og funktionel, som vi har lært at forvente af B&O. Et enkelt stykke aluminium udgør højttalerens ydre, mens bunden er beklædt med gummi, så den står godt fast.

I toppen er et sæt knapper til styring af musikken og en enkelt OneTouch-knap, som kan dedikeres personlige lydindstillinger, besvaring af telefonopkald eller aktivering af stemmestyrede assistenter som Siri og Google Assistant. Mobilen tilkobles nemt via Bluetooth, og i den tilhørende Beoplay-app er der mulighed for at foretage yderligere indstillinger af højttaleren, blandt andet er der en equalizer-funktion.

Højttaleren er i stand til at spille særdeles højt. Den samlede udgangseffekt er 215 W. Selv når man nærmer sig maks, er der dog overskud i P6 til at levere en klar og detaljeret lyd, hvor hvert enkelt element står flot og skarpt. Det er ikke en billig højttaler, til gengæld er lyd og kvalitet også helt i top. Og med en batterilevetid på 16 timer klarer den snildt en lang dag på stranden.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS