Test: B&O Beoplay P6: Kvalitetslyd til turen

P6 er B&Os seneste bud på en højttaler skabt til at tage med ud i det fri. Den er vand- og støvafvisende og designet i solide materialer, der gør, at den kan klare nogle knubs.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Udformningen er minimalistisk og funktionel, som vi har lært at forvente af B&O. Et enkelt stykke aluminium udgør højttalerens ydre, mens bunden er beklædt med gummi, så den står godt fast.

I toppen er et sæt knapper til styring af musikken og en enkelt OneTouch-knap, som kan dedikeres personlige lydindstillinger, besvaring af telefonopkald eller aktivering af stemmestyrede assistenter som Siri og Google Assistant. Mobilen tilkobles nemt via Bluetooth, og i den tilhørende Beoplay-app er der mulighed for at foretage yderligere indstillinger af højttaleren, blandt andet er der en equalizer-funktion.

Højttaleren er i stand til at spille særdeles højt. Den samlede udgangseffekt er 215 W. Selv når man nærmer sig maks, er der dog overskud i P6 til at levere en klar og detaljeret lyd, hvor hvert enkelt element står flot og skarpt. Det er ikke en billig højttaler, til gengæld er lyd og kvalitet også helt i top. Og med en batterilevetid på 16 timer klarer den snildt en lang dag på stranden.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job