Slank skærm-serie fra AOC

Lækkert, slankt og kantløst design præger den nye V2-serie af pc-skærme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du går op i lækkert design på dit skrivebord, så er der godt nyt fra skærmproducenten AOC, der netop har lanceret en ny serie af lækre pc-skærme.

Den nye serie hedder V2-serien og består af tre i skærme i størrelserne 21.5”, 23.8” og 27”. De nye slanke skærme har alle et 3-sidet kantløs IPS-panel, der giver et minimalistisk og elegant udseende, og selve skærmen er lige så tynd som en smartphone (7,7 mm for 21.5” og 23.8”, 7,9 mm for 27”). Derudover er bagsiden holdt i et rent design med en solid fod, der giver mulighed for justering i over 20 grader samt har tilslutningsmuligheder for både strøm, hovedtelefoner og video.

Skærmene kan vise Full HD, har en bred betragtningsvinkel og har tilmed en meget nøjagtig farvegengivelse. Med en responstid på 5 ms, 75 Hz opdateringshastighed samt AMD FreeSync, kan hobbyspillere også få stor glæde af den nye V2-skærmserie. Du kan også tilslutte alt fra stationære og bærbare computere til spillekonsoller mm. via HDMI og DisplayPort samt via Lyd-output tilslutte hovedtelefoner eller eksterne højttalere.

AOC har også puttet flere af deres egne teknologier i skærmene såsom Flicker-Free-teknologi, der regulerer lysstyrken med Direct Current (DC), Low Blue Mode-indstilling der kan reducere potentielt skadeligt kortbølget blåt lys samt “Clear Vision”, der øger klarheden, skarpheden og livagtigheden ved Standard Definition-indhold.

De nye V2-modeller på 21.5” 22V2Q, 23.8” 24V2Q og 27” 27V2Q er tilgængelige her fra juli 2018 til vejledende salgspriser på henholdsvis 1029 kroner, 1109 kroner og 1559 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS