Slank skærm-serie fra AOC

Lækkert, slankt og kantløst design præger den nye V2-serie af pc-skærme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du går op i lækkert design på dit skrivebord, så er der godt nyt fra skærmproducenten AOC, der netop har lanceret en ny serie af lækre pc-skærme.

Den nye serie hedder V2-serien og består af tre i skærme i størrelserne 21.5”, 23.8” og 27”. De nye slanke skærme har alle et 3-sidet kantløs IPS-panel, der giver et minimalistisk og elegant udseende, og selve skærmen er lige så tynd som en smartphone (7,7 mm for 21.5” og 23.8”, 7,9 mm for 27”). Derudover er bagsiden holdt i et rent design med en solid fod, der giver mulighed for justering i over 20 grader samt har tilslutningsmuligheder for både strøm, hovedtelefoner og video.

Skærmene kan vise Full HD, har en bred betragtningsvinkel og har tilmed en meget nøjagtig farvegengivelse. Med en responstid på 5 ms, 75 Hz opdateringshastighed samt AMD FreeSync, kan hobbyspillere også få stor glæde af den nye V2-skærmserie. Du kan også tilslutte alt fra stationære og bærbare computere til spillekonsoller mm. via HDMI og DisplayPort samt via Lyd-output tilslutte hovedtelefoner eller eksterne højttalere.

AOC har også puttet flere af deres egne teknologier i skærmene såsom Flicker-Free-teknologi, der regulerer lysstyrken med Direct Current (DC), Low Blue Mode-indstilling der kan reducere potentielt skadeligt kortbølget blåt lys samt “Clear Vision”, der øger klarheden, skarpheden og livagtigheden ved Standard Definition-indhold.

De nye V2-modeller på 21.5” 22V2Q, 23.8” 24V2Q og 27” 27V2Q er tilgængelige her fra juli 2018 til vejledende salgspriser på henholdsvis 1029 kroner, 1109 kroner og 1559 kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S