Slank skærm-serie fra AOC

Lækkert, slankt og kantløst design præger den nye V2-serie af pc-skærme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du går op i lækkert design på dit skrivebord, så er der godt nyt fra skærmproducenten AOC, der netop har lanceret en ny serie af lækre pc-skærme.

Den nye serie hedder V2-serien og består af tre i skærme i størrelserne 21.5”, 23.8” og 27”. De nye slanke skærme har alle et 3-sidet kantløs IPS-panel, der giver et minimalistisk og elegant udseende, og selve skærmen er lige så tynd som en smartphone (7,7 mm for 21.5” og 23.8”, 7,9 mm for 27”). Derudover er bagsiden holdt i et rent design med en solid fod, der giver mulighed for justering i over 20 grader samt har tilslutningsmuligheder for både strøm, hovedtelefoner og video.

Skærmene kan vise Full HD, har en bred betragtningsvinkel og har tilmed en meget nøjagtig farvegengivelse. Med en responstid på 5 ms, 75 Hz opdateringshastighed samt AMD FreeSync, kan hobbyspillere også få stor glæde af den nye V2-skærmserie. Du kan også tilslutte alt fra stationære og bærbare computere til spillekonsoller mm. via HDMI og DisplayPort samt via Lyd-output tilslutte hovedtelefoner eller eksterne højttalere.

AOC har også puttet flere af deres egne teknologier i skærmene såsom Flicker-Free-teknologi, der regulerer lysstyrken med Direct Current (DC), Low Blue Mode-indstilling der kan reducere potentielt skadeligt kortbølget blåt lys samt “Clear Vision”, der øger klarheden, skarpheden og livagtigheden ved Standard Definition-indhold.

De nye V2-modeller på 21.5” 22V2Q, 23.8” 24V2Q og 27” 27V2Q er tilgængelige her fra juli 2018 til vejledende salgspriser på henholdsvis 1029 kroner, 1109 kroner og 1559 kroner.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job