Test: Apple iPhone 8: God – men heftig pris

Prisen skal ned, før denne mobiltelefon kan få en anbefaling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone 8 giver høj kvalitetsfølelse, høj hastighed og er ret lækker at have i hånden. Men den er så tæt på en iPhone 7, at vi ikke helt kan se pointen. Ikke mindst, når den mindste udgave koster over 6000 kroner. Men vil du have en iPhone (og synes iPhone X er horribelt dyr), er iPhone 8 det nærmeste bud.

I brug oplever vi telefonen som kvik og meget let at arbejde med. Apples iOS er som altid problemfrit. Visuelt er dette styresystem Android fuldstændig overlegent.

Kameraet er ikke på højde med det fremragende i iPhone X, men leverer generelt god billedkvalitet – også sammenlignet med de øvrige i denne test. Skærmen er testens mindste. Ønsker du større skærm, skal du vælge iPhone 8+, som har 5,5"-skærm.

Så det er alt sammen meget godt, men det ændrer ikke ved, at der er for få nyheder i forhold til en iPhone 7, som du nu nok kan finde til næsten den halve pris. Og den vil vi hellere pege på, hvis du foretrækker iPhone, men ikke er vild med Apples prispolitik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job