Test: Apple iPhone 8: God – men heftig pris

Prisen skal ned, før denne mobiltelefon kan få en anbefaling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone 8 giver høj kvalitetsfølelse, høj hastighed og er ret lækker at have i hånden. Men den er så tæt på en iPhone 7, at vi ikke helt kan se pointen. Ikke mindst, når den mindste udgave koster over 6000 kroner. Men vil du have en iPhone (og synes iPhone X er horribelt dyr), er iPhone 8 det nærmeste bud.

I brug oplever vi telefonen som kvik og meget let at arbejde med. Apples iOS er som altid problemfrit. Visuelt er dette styresystem Android fuldstændig overlegent.

Kameraet er ikke på højde med det fremragende i iPhone X, men leverer generelt god billedkvalitet – også sammenlignet med de øvrige i denne test. Skærmen er testens mindste. Ønsker du større skærm, skal du vælge iPhone 8+, som har 5,5"-skærm.

Så det er alt sammen meget godt, men det ændrer ikke ved, at der er for få nyheder i forhold til en iPhone 7, som du nu nok kan finde til næsten den halve pris. Og den vil vi hellere pege på, hvis du foretrækker iPhone, men ikke er vild med Apples prispolitik.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo