Test: Apple iPhone 8: God – men heftig pris

Prisen skal ned, før denne mobiltelefon kan få en anbefaling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

iPhone 8 giver høj kvalitetsfølelse, høj hastighed og er ret lækker at have i hånden. Men den er så tæt på en iPhone 7, at vi ikke helt kan se pointen. Ikke mindst, når den mindste udgave koster over 6000 kroner. Men vil du have en iPhone (og synes iPhone X er horribelt dyr), er iPhone 8 det nærmeste bud.

I brug oplever vi telefonen som kvik og meget let at arbejde med. Apples iOS er som altid problemfrit. Visuelt er dette styresystem Android fuldstændig overlegent.

Kameraet er ikke på højde med det fremragende i iPhone X, men leverer generelt god billedkvalitet – også sammenlignet med de øvrige i denne test. Skærmen er testens mindste. Ønsker du større skærm, skal du vælge iPhone 8+, som har 5,5"-skærm.

Så det er alt sammen meget godt, men det ændrer ikke ved, at der er for få nyheder i forhold til en iPhone 7, som du nu nok kan finde til næsten den halve pris. Og den vil vi hellere pege på, hvis du foretrækker iPhone, men ikke er vild med Apples prispolitik.

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS