Byg dine egne robotter

Vi fortæller dig, hvordan du kan lave robotter, der kan udføre alle mulige nyttige, instruktive og sjove funktioner. Du får desuden en stortest af ram og en hel masse andre test, guides og artikler om den nyeste teknologi. Det hele i det nye nummer af Alt om DATA, som er på gaden nu.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Robotvidenskab behøver ikke at dreje sig om at bygge humanoide maskiner. Vi kan lave maskiner, som kan udføre alle mulige andre nyttige, instruktive og sjove funktioner. Og for at det ikke skal være løgn, kan man køre dem med Linux. Vi konstruerer
en hær af Pi-robotter, og forklarer hvordan du selv kan komme igang med at lave dine egne.

Hvilken ram skal du vælge?

Ram er måske ikke det mest spændende indkøb, som vi kan foretage til vores pc, men det er en essentiel komponent. Hvis man har den rigtige mængde ram ved den rigtige hastighed, påvirker det pc’ens ydelse. Vi begiver os ned i dybderne, når det gælder ddr4, viser hvor megen ram du har brug for, hvor hurtig den bør være, og hvad meningen med RGB-ram egentlig er i vores store test af ramklodser. 

Sonos bryder ud

Multirumshøjttalere har eksisteret i lukkede verdener, centeret om et mylder af økosystemer, der kun fungerede med ét enkelt brand. Sonos nye soundbar, Beam, er blandt de første multirumshøjttalere på markedet med AirPlay 2, og det betyder at alle med en iPhone eller iPad kan sende hvad som helst til den og få den til tale sammen med enhver anden højttaler med AirPlay 2. Beam er således mere end bare end en ny Sonos-højttaler, den repræsentere også et afgørende brud med Sonos lukkede mulrirumsverden. Og så er den ikke engang særlig dyr. Vi tester Beam i det nye nummer.

Det hele og meget mere får du i Alt om DATA 10/2018, som kan købes i kioskerne nu. Du kan også vælge at tegne et abonnement, så bladet automatisk kommer i din postkasse fremover. Abonnementet giver dig også adgang til det seneste års artikler og test på nettet. Du kan også købe en digital kopi af Alt om DATA, som du kan læse på computeren, eller Alt om DATA i iPad-version til blot 42 kroner.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Monsalta ApS

Full stack-udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network