LG viser verdens første 8K OLED-tv på IFA

4K er ikke længere nok. LG er klar til at masseproducere store 8K-tv OLED-skærme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En opløsning på 4K på dit fjernsyn hjemme i stuen er angiveligt ikke godt nok længere, når du skal se film og tv, for nu står LG klar til at sende OLED-tv ud i 8K.

88 tommer OLED-tv

LG’s første 8K OLED-tv kan udover at brillere med en høj opløsning på 7680 x 4320 pixel byde på hele 88 tommer og over 33 millioner selvemitterende pixel, der skulle give uovertrufne kontrastforhold og ægte sorte farver.

LG forventer, at det spæde 8K tv-markedet vil vokse til mere end fem millioner enheder inden år 2022, og her vil firmaet gerne være med helt i front.

"LGs første 8K OLED-TV er højdepunktet af teknologisk præstation og det næste skridt i output-udviklingen inden for skærmteknologi," siger Brian Kwon, formand for LG Home Entertainment Company. "4K OLED spillede en vigtig rolle i omdannelsen af TV-industrien, og LG er overbeviste om, at 8K OLED vil gøre det samme."

Der er desværre hverken pris eller konkret lanceringstidspunkt for LG 8K OLED-tv, men er du i nærheden i Berlin fra d. 31. august og en uge frem, kan du se tv’et på LG’s stand på den kommende IFA-messe i Berlin, hvor Alt om DATA vil naturligvis være tilstede.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS