LG viser verdens første 8K OLED-tv på IFA

4K er ikke længere nok. LG er klar til at masseproducere store 8K-tv OLED-skærme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En opløsning på 4K på dit fjernsyn hjemme i stuen er angiveligt ikke godt nok længere, når du skal se film og tv, for nu står LG klar til at sende OLED-tv ud i 8K.

88 tommer OLED-tv

LG’s første 8K OLED-tv kan udover at brillere med en høj opløsning på 7680 x 4320 pixel byde på hele 88 tommer og over 33 millioner selvemitterende pixel, der skulle give uovertrufne kontrastforhold og ægte sorte farver.

LG forventer, at det spæde 8K tv-markedet vil vokse til mere end fem millioner enheder inden år 2022, og her vil firmaet gerne være med helt i front.

"LGs første 8K OLED-TV er højdepunktet af teknologisk præstation og det næste skridt i output-udviklingen inden for skærmteknologi," siger Brian Kwon, formand for LG Home Entertainment Company. "4K OLED spillede en vigtig rolle i omdannelsen af TV-industrien, og LG er overbeviste om, at 8K OLED vil gøre det samme."

Der er desværre hverken pris eller konkret lanceringstidspunkt for LG 8K OLED-tv, men er du i nærheden i Berlin fra d. 31. august og en uge frem, kan du se tv’et på LG’s stand på den kommende IFA-messe i Berlin, hvor Alt om DATA vil naturligvis være tilstede.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S