Det bedste fra IFA: Teknologiske tigerspring i Berlin

"Intelligente" gadgets satte dagsordnen på årets IFA-messe i Berlin, hvor også 8K-tv'er gjorde deres indtog.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

IFA-messen er faktisk slet ikke forbi endnu. Den kører for fuld drøn indtil onsdag, men alle de store nyheder er præsenteret, og Alt om DATA har vendt snuden hjem for at samle op på indtrykkene.  

Mængden af nye produkter var overvældende, men alligevel var der nogle klare tendenser ... 

Dit 4K-tv er håbløst forældet

Mens de fleste forbrugere måske først lige har investeret i et 4K-tv og produktionsselskaberne knokler for at levere indhold i den høje kvalitet, så er tv-producenterne allerede klar til at gå det næste skridt op.

Både LG og Samsung kunne præsentere 8K-tv på IFA. Samsungs tv er endda allerede i handlen i denne måned. Ingen af producenterne gjorde forsøg på at overbevise os om, at der vil være 8K-indhold tilgængeligt i noget, der minder om den nærmeste fremtid, i stedet lagde de vægt på hvordan tv'erne kan opskalere enhver type indhold, så det står med en exceptionel klarhed.

Det gør de ved hjælp af "kunstig intelligens", som løbende analyserer på forskelligartet billedemateriale og lærer hvordan det skal opskaleres optimalt. Samsung viste os en række eksempler, og det var ret overbevisende, hvordan selv indhold i ringe kvalitet blev markant forbedret på de nye tv'er, som sælges i størrelser fra 65" og op.

LGs nye 8K OLED-tv.

Intelligente støvsugere

Netop "kunstig intelligens" var da også et af de helt store buzz words på messen. Man kan diskutere hvor meget intelligens, der egentlig er tale om. Betegnelsen påhæftes i flæng produkter, der på den ene eller anden måde kan forholde sig til omverden via stemme- eller billedgenkenelse, lærer af at blive brugt og anvende den viden, der akkumuleres til at optimere sin funktionalitet.

Huawei kom med et nyt chipsæt, der skal være gøre din smartphone endnu smartere, Sony fremviste en ny version af robothunden Aibo og selv husholdningsprodukter som støvsugere var blevet "intelligente".

Ecovacs kunne fremvise en ny robotstøvsuger, der kan kende forskel på sokker, sko, legoklodser, conflakes og meget andet og vurdere hvad der skal suges op og hvad der skal styres udenom. Den lærer løbende som den støder på nye objekter og den sender sin viden til alle sine robotstøvsuger-venner, som den kan kommunikere med over nettet. Seriøst, har disse mennesker ikke set Terminator ...!

https://www.instagram.com/p/BnOIeBIFZ2i/?utm_source=ig_web_options_share_sheet

Små skridt frem

Og så var der selvfølgelig alle de andre nye produkter, som på hver deres vis tager et lille skridt fremad.

Yamaha kunne fremvise en trådløs pladespiller, der kobles på dine multirumshøjttalere via Wi-Fi, Sony præsenterede verdens mindste kamera med 30x zoom og Lenovo bød på flere nye Yoga-bærbare med features som indbygget Dolby Atmos soundbar i hængslet, fleksibel e-ink-display istedet for tastatur og 25 timers batterilevetid på en opladning.

Lenovo Yoga Book C930. Lenovo Yoga Book C930.

I de fleste tilfælde er det produkter, der kommer i handlen i løbet af efteråret. Du kan selvsagt forvente anmeldelse af de fleste af dem i vores blad og her på siden, så snart de ruller ind på redaktionen.

 

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job