Det bedste fra IFA: Teknologiske tigerspring i Berlin

"Intelligente" gadgets satte dagsordnen på årets IFA-messe i Berlin, hvor også 8K-tv'er gjorde deres indtog.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

IFA-messen er faktisk slet ikke forbi endnu. Den kører for fuld drøn indtil onsdag, men alle de store nyheder er præsenteret, og Alt om DATA har vendt snuden hjem for at samle op på indtrykkene.  

Mængden af nye produkter var overvældende, men alligevel var der nogle klare tendenser ... 

Dit 4K-tv er håbløst forældet

Mens de fleste forbrugere måske først lige har investeret i et 4K-tv og produktionsselskaberne knokler for at levere indhold i den høje kvalitet, så er tv-producenterne allerede klar til at gå det næste skridt op.

Både LG og Samsung kunne præsentere 8K-tv på IFA. Samsungs tv er endda allerede i handlen i denne måned. Ingen af producenterne gjorde forsøg på at overbevise os om, at der vil være 8K-indhold tilgængeligt i noget, der minder om den nærmeste fremtid, i stedet lagde de vægt på hvordan tv'erne kan opskalere enhver type indhold, så det står med en exceptionel klarhed.

Det gør de ved hjælp af "kunstig intelligens", som løbende analyserer på forskelligartet billedemateriale og lærer hvordan det skal opskaleres optimalt. Samsung viste os en række eksempler, og det var ret overbevisende, hvordan selv indhold i ringe kvalitet blev markant forbedret på de nye tv'er, som sælges i størrelser fra 65" og op.

LGs nye 8K OLED-tv.

Intelligente støvsugere

Netop "kunstig intelligens" var da også et af de helt store buzz words på messen. Man kan diskutere hvor meget intelligens, der egentlig er tale om. Betegnelsen påhæftes i flæng produkter, der på den ene eller anden måde kan forholde sig til omverden via stemme- eller billedgenkenelse, lærer af at blive brugt og anvende den viden, der akkumuleres til at optimere sin funktionalitet.

Huawei kom med et nyt chipsæt, der skal være gøre din smartphone endnu smartere, Sony fremviste en ny version af robothunden Aibo og selv husholdningsprodukter som støvsugere var blevet "intelligente".

Ecovacs kunne fremvise en ny robotstøvsuger, der kan kende forskel på sokker, sko, legoklodser, conflakes og meget andet og vurdere hvad der skal suges op og hvad der skal styres udenom. Den lærer løbende som den støder på nye objekter og den sender sin viden til alle sine robotstøvsuger-venner, som den kan kommunikere med over nettet. Seriøst, har disse mennesker ikke set Terminator ...!

https://www.instagram.com/p/BnOIeBIFZ2i/?utm_source=ig_web_options_share_sheet

Små skridt frem

Og så var der selvfølgelig alle de andre nye produkter, som på hver deres vis tager et lille skridt fremad.

Yamaha kunne fremvise en trådløs pladespiller, der kobles på dine multirumshøjttalere via Wi-Fi, Sony præsenterede verdens mindste kamera med 30x zoom og Lenovo bød på flere nye Yoga-bærbare med features som indbygget Dolby Atmos soundbar i hængslet, fleksibel e-ink-display istedet for tastatur og 25 timers batterilevetid på en opladning.

Lenovo Yoga Book C930. Lenovo Yoga Book C930.

I de fleste tilfælde er det produkter, der kommer i handlen i løbet af efteråret. Du kan selvsagt forvente anmeldelse af de fleste af dem i vores blad og her på siden, så snart de ruller ind på redaktionen.

 

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S