Vild gamer-mobil fra Asus lanceres i Danmark

Skal du game på mobilen, kan du glæde dig til den stærke ROG Phone, der snart kan købes herhjemme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ifølge Asus og nye rapporter, så er mobil gaming i vækst og skulle i år stå for intet mindre end 51 % af det samlede spilmarked. Hører du til gruppen af folk, der gerne vil game på farten, så er Asus’ seriøse nye gaming-mobil ROG Phone muligvis din nye mobiltelefon.

Dedikeret gamer-mobil

ROG Phone har en skarp AMOLED 6” HDR-skærm, der naturligvis er gamer-venlig med en ultra-hurtig 80Hz opdateringshastighed og 1 ms responstid samt 108% DCI-P3 gamut. Kræfterne til dine gaming-stunder bliver leveret af verdens hurtigste speed-binned 2.96 GHz octa-core Qualcomm Snapdragon 845 mobilplatform med den gaming-optimerede Qualcomm Adreno™ 630 GP. Dertil har mobilen op til 8 GB RAM og op til 512 GB ROM-lagring.

Da spil naturligvis ofte foregår i landskabstilstand, er layoutet på ROG Phone optimeret til dette, og derfor er der sidemonterede USB-porte, så ladestikket ikke er i vejen, mens du spiller. Der er også taktile Airtriggers, så du får bedre kontrol. Det brugerdefinerede USB-C-stik understøtter derudover direkte opladning, HDMI-udgang, gigabit LAN og hørebøffer.

Medfølgende blæser

Med i æsken følger også en ekstern blæser ved navn AeroActive Cooler. Den kan sættes til bagsiden af telefonen og sørger for at holde telefonen og hænderne kølige, hvis du skal game i lang tid. På AeroActive Cooler er der også en sidemonteret USB-C-port samt hovedtelefonstik.

Derudover kan du tilkøbe ekstraudstyr i form af Mobile Desktop Dock, der giver mulighed for at tilslutte en 4K skærm, højttalere mm., så du får et komplet dekstop-setup omkring din ROG Phone eller TwinView Dock, der er en håndholdt docking-enhed, der giver dig en ekstra skærm til rådighed. Dertil kommer WiGig Dock, der giver dig adgang til sekundære skærme via low latency 802.11ad 60GHz WiFi, der sender signalerne til en basestation, der f.eks. er tilsluttet et tv, så du kan game fra sofaen.

ROG Phone skulle vare klar til levering i uge 43 på det danske marked men kan allerede nu forudbestilles hos Power. Den vejledende udsalgspris ligger på 6990 kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job