Intelligente forlygter gør natkørsel nemmere

Ford er klar med en ny teknologi, der aflæser vejskilte og vognbaneafmærkning til at justere bilens forlygter, så de belyser vejen forude optimalt. Adaptive Front Lighting-teknologien er integreret i den nye Ford Focus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skiftet til vintertid lurer lige om hjørnet, og det betyder hyppig mørkekørsel – noget som vækker bekymring hos mange bilister. Ny, avanceret lysteknologi fra Ford giver en mere tryg og sikker oplevelse, når man sidder bag rattet i mørke.

Med den nye Ford Focus introducerer Ford nemlig som de første en teknologi, der aflæser vejskilte og vognbaneafmærkning til at justere bilens forlygter, så de belyser vejen forude optimalt.

Varsler hvad der venter

I stedet for at bero på GPS-kortlægning, der ikke altid viser de seneste ændringer i en vejs forløb, aflæser teknologien vejen fysisk med kamera og varsler, hvad der venter. Med Fords nye Adaptive Front Lighting-teknologi sporer kørebanens afmærkning og tilretter forlygternes vinkel, allerede inden føreren selv begynder at dreje rattet.

“Målet er at gøre natkørsel til en leg på samme måde som dagskørsel. Og det gør vores nye lysteknologi,” siger Michael Koherr, lysingeniør hos Ford Europa. ”15 procent af de europæiske vejkort ændres hvert år. Hvor nyttig en GPS end er, er information via vejskilte altid den mest sikre og opdaterede måde at orientere sig på.”

Ford Focus’ frontkamera understøtter allerede førerassistanceteknologier, der holder bilen centreret i vognbanen, opretholder en behagelig køreafstand til forankørende biler og advarer mod at køre mod ensretningen. Kameraet er monteret på forrudens inderside lige under bakspejlet og aflæser vejskilte såvel som afmærkninger på op til 65 meters afstand. Kameraet aktiverer systemets dynamiske lygtefunktion langt hurtigere, end hvis det blot var afhængigt af bevægelse på rattet.

Forhindrer blænding

Adaptive Front Lighting-teknologien omfatter også den såkaldte Glare Free Highbeam-funktion, også kaldet automatisk fjernlys, der forhindrer blænding af modkørende bilister.

Blandt andre avancerede projekter udvikler Michael Koherr og hans team for tiden også ny spotbelysningsteknologi, der via infrarødt kamera lokaliserer og sporer fodgængere, cyklister og større dyr i en afstand på op til 120 meter.

Se en demomstration af Adaptive Front Lighting-teknologien herunder:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=JAFdXjhNNHU

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,