Intelligente forlygter gør natkørsel nemmere

Ford er klar med en ny teknologi, der aflæser vejskilte og vognbaneafmærkning til at justere bilens forlygter, så de belyser vejen forude optimalt. Adaptive Front Lighting-teknologien er integreret i den nye Ford Focus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skiftet til vintertid lurer lige om hjørnet, og det betyder hyppig mørkekørsel – noget som vækker bekymring hos mange bilister. Ny, avanceret lysteknologi fra Ford giver en mere tryg og sikker oplevelse, når man sidder bag rattet i mørke.

Med den nye Ford Focus introducerer Ford nemlig som de første en teknologi, der aflæser vejskilte og vognbaneafmærkning til at justere bilens forlygter, så de belyser vejen forude optimalt.

Varsler hvad der venter

I stedet for at bero på GPS-kortlægning, der ikke altid viser de seneste ændringer i en vejs forløb, aflæser teknologien vejen fysisk med kamera og varsler, hvad der venter. Med Fords nye Adaptive Front Lighting-teknologi sporer kørebanens afmærkning og tilretter forlygternes vinkel, allerede inden føreren selv begynder at dreje rattet.

“Målet er at gøre natkørsel til en leg på samme måde som dagskørsel. Og det gør vores nye lysteknologi,” siger Michael Koherr, lysingeniør hos Ford Europa. ”15 procent af de europæiske vejkort ændres hvert år. Hvor nyttig en GPS end er, er information via vejskilte altid den mest sikre og opdaterede måde at orientere sig på.”

Ford Focus’ frontkamera understøtter allerede førerassistanceteknologier, der holder bilen centreret i vognbanen, opretholder en behagelig køreafstand til forankørende biler og advarer mod at køre mod ensretningen. Kameraet er monteret på forrudens inderside lige under bakspejlet og aflæser vejskilte såvel som afmærkninger på op til 65 meters afstand. Kameraet aktiverer systemets dynamiske lygtefunktion langt hurtigere, end hvis det blot var afhængigt af bevægelse på rattet.

Forhindrer blænding

Adaptive Front Lighting-teknologien omfatter også den såkaldte Glare Free Highbeam-funktion, også kaldet automatisk fjernlys, der forhindrer blænding af modkørende bilister.

Blandt andre avancerede projekter udvikler Michael Koherr og hans team for tiden også ny spotbelysningsteknologi, der via infrarødt kamera lokaliserer og sporer fodgængere, cyklister og større dyr i en afstand på op til 120 meter.

Se en demomstration af Adaptive Front Lighting-teknologien herunder:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=JAFdXjhNNHU

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Socialpædagogernes Landsforbund

    Chefkonsulent – digital strategi, IT-arkitektur og leverandørstyring

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job