Intelligente forlygter gør natkørsel nemmere

Ford er klar med en ny teknologi, der aflæser vejskilte og vognbaneafmærkning til at justere bilens forlygter, så de belyser vejen forude optimalt. Adaptive Front Lighting-teknologien er integreret i den nye Ford Focus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skiftet til vintertid lurer lige om hjørnet, og det betyder hyppig mørkekørsel – noget som vækker bekymring hos mange bilister. Ny, avanceret lysteknologi fra Ford giver en mere tryg og sikker oplevelse, når man sidder bag rattet i mørke.

Med den nye Ford Focus introducerer Ford nemlig som de første en teknologi, der aflæser vejskilte og vognbaneafmærkning til at justere bilens forlygter, så de belyser vejen forude optimalt.

Varsler hvad der venter

I stedet for at bero på GPS-kortlægning, der ikke altid viser de seneste ændringer i en vejs forløb, aflæser teknologien vejen fysisk med kamera og varsler, hvad der venter. Med Fords nye Adaptive Front Lighting-teknologi sporer kørebanens afmærkning og tilretter forlygternes vinkel, allerede inden føreren selv begynder at dreje rattet.

“Målet er at gøre natkørsel til en leg på samme måde som dagskørsel. Og det gør vores nye lysteknologi,” siger Michael Koherr, lysingeniør hos Ford Europa. ”15 procent af de europæiske vejkort ændres hvert år. Hvor nyttig en GPS end er, er information via vejskilte altid den mest sikre og opdaterede måde at orientere sig på.”

Ford Focus’ frontkamera understøtter allerede førerassistanceteknologier, der holder bilen centreret i vognbanen, opretholder en behagelig køreafstand til forankørende biler og advarer mod at køre mod ensretningen. Kameraet er monteret på forrudens inderside lige under bakspejlet og aflæser vejskilte såvel som afmærkninger på op til 65 meters afstand. Kameraet aktiverer systemets dynamiske lygtefunktion langt hurtigere, end hvis det blot var afhængigt af bevægelse på rattet.

Forhindrer blænding

Adaptive Front Lighting-teknologien omfatter også den såkaldte Glare Free Highbeam-funktion, også kaldet automatisk fjernlys, der forhindrer blænding af modkørende bilister.

Blandt andre avancerede projekter udvikler Michael Koherr og hans team for tiden også ny spotbelysningsteknologi, der via infrarødt kamera lokaliserer og sporer fodgængere, cyklister og større dyr i en afstand på op til 120 meter.

Se en demomstration af Adaptive Front Lighting-teknologien herunder:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=JAFdXjhNNHU

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S