Test: Acer Predator XB252Q: Den dyre skærm skuffer på billedkvalitet

Det er en af de dyreste skærme i denne test, og vi havde store forventninger til den. I mange tilfælde lever den op til disse forventninger. Den er på niveau med de øvrige skærme. Den overtrumfer dem ikke, men den halter heller ikke bagefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den omfatter Nvidias G-Sync- og ULMB-teknologier, og det er derfor, prisen er så høj. Når man tænder for den førstnævnte teknologi ved 240 Hz, får man en vidunderlig glat gamingoplevelse, mens ULMB reducerer uskarpheder. Det fungerer dog kun op til 144 Hz og med G-Sync slået fra.

Blandt andre ting på plussiden er en påfaldende smal ramme foroven og på skærmens sider. Det giver skærmen en fiks og eksklusiv fremtoning. Menusystemet er intuitivt, og funktionerne er nemme at bruge. Standeren giver mulighed for en række justeringer, og der er også hæderlige forbindelsesmuligheder. Man er begrænset til én DisplayPort og én HDMI som ved alle G-Sync-skærme, men der er fire USB 3.0-porte, hvoraf de to sidder på siden, og strømforsyningen er intern, således at der ikke er nogen strømadapter.

Når det gælder billedkvalitet, svigter denne skærm imidlertid. Den leverede den laveste kontrast blandt testens skærme, og dens gammascore er heller ikke imponerende. I betragtning af, at den er en af testens dyreste, er det skuffende.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S