Test: Acer Predator XB252Q: Den dyre skærm skuffer på billedkvalitet

Det er en af de dyreste skærme i denne test, og vi havde store forventninger til den. I mange tilfælde lever den op til disse forventninger. Den er på niveau med de øvrige skærme. Den overtrumfer dem ikke, men den halter heller ikke bagefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den omfatter Nvidias G-Sync- og ULMB-teknologier, og det er derfor, prisen er så høj. Når man tænder for den førstnævnte teknologi ved 240 Hz, får man en vidunderlig glat gamingoplevelse, mens ULMB reducerer uskarpheder. Det fungerer dog kun op til 144 Hz og med G-Sync slået fra.

Blandt andre ting på plussiden er en påfaldende smal ramme foroven og på skærmens sider. Det giver skærmen en fiks og eksklusiv fremtoning. Menusystemet er intuitivt, og funktionerne er nemme at bruge. Standeren giver mulighed for en række justeringer, og der er også hæderlige forbindelsesmuligheder. Man er begrænset til én DisplayPort og én HDMI som ved alle G-Sync-skærme, men der er fire USB 3.0-porte, hvoraf de to sidder på siden, og strømforsyningen er intern, således at der ikke er nogen strømadapter.

Når det gælder billedkvalitet, svigter denne skærm imidlertid. Den leverede den laveste kontrast blandt testens skærme, og dens gammascore er heller ikke imponerende. I betragtning af, at den er en af testens dyreste, er det skuffende.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS