Test: Acer Predator XB252Q: Den dyre skærm skuffer på billedkvalitet

Det er en af de dyreste skærme i denne test, og vi havde store forventninger til den. I mange tilfælde lever den op til disse forventninger. Den er på niveau med de øvrige skærme. Den overtrumfer dem ikke, men den halter heller ikke bagefter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den omfatter Nvidias G-Sync- og ULMB-teknologier, og det er derfor, prisen er så høj. Når man tænder for den førstnævnte teknologi ved 240 Hz, får man en vidunderlig glat gamingoplevelse, mens ULMB reducerer uskarpheder. Det fungerer dog kun op til 144 Hz og med G-Sync slået fra.

Blandt andre ting på plussiden er en påfaldende smal ramme foroven og på skærmens sider. Det giver skærmen en fiks og eksklusiv fremtoning. Menusystemet er intuitivt, og funktionerne er nemme at bruge. Standeren giver mulighed for en række justeringer, og der er også hæderlige forbindelsesmuligheder. Man er begrænset til én DisplayPort og én HDMI som ved alle G-Sync-skærme, men der er fire USB 3.0-porte, hvoraf de to sidder på siden, og strømforsyningen er intern, således at der ikke er nogen strømadapter.

Når det gælder billedkvalitet, svigter denne skærm imidlertid. Den leverede den laveste kontrast blandt testens skærme, og dens gammascore er heller ikke imponerende. I betragtning af, at den er en af testens dyreste, er det skuffende.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network