Test: Gamdias Hermes P1 RGB: Glimrende tastatur til gameren

Gamdias Hermes P1 RGB er et gamingtastatur med mekaniske taster. Det er måske ikke så kendt et mærke for de fleste, men det har bestemt en række kvaliteter, man ikke kan se bort fra.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Tastaturets bund består af plastik, tastaturpladen består dog af et kraftigt stykke aluminium, der rager over basen fortil og bagtil. Fortil kan man montere en kort, men ellers udmærket håndledstykke efter behag.

Tastaturet har en svag hældning forover, der kan øges ved at folde de to støtteben ud, det giver et ret kompakt tastatur med en god ergonomi. Med en vægt på 1,16 kg står det også solidt plantet på bordet.

Mange muligheder

Hermes P1 RGB understøtter Key rollover på alle taster, hvilket eliminerer ghosting fuldstændigt. Der er to dedikerede macrotaster, hvilket sammen med seks profiler giver mulighed for op til 12 forprogrammerede spilindstillinger. Det er ganske udmærket og nok for mange, omend det ikke placerer tastaturet blandt de mest programmeringsvenlige.

Der er selvfølgelig også mulighed for at deaktivere Windows-tasten under spil. I forbindelse med Gamdias Hermes P1 RGB er der sågar valgmuligheder, når det kommer til, hvilken switch tasterne benytter. Switchene betegnes Gamdia-switche i rød, blå og brun, og de har samme karakteristika som eksempelvis Cherrys tilsvarende switche. Alle disse taster er certificerede til at kunne klare 50 millioner tastetryk, så holdbarheden er garanteret og forstærker tastaturets solide udtryk.

Testeksemplaret var udstyret med røde switches, der er en linenær switch uden følbare ryk undervejs, den kræver dog heller ikke mere end 45 grams aktiveringskraft, og aktiveringspunktet nås ved 2 mm.

Hvilken switch, man foretrækker, er en smagssag, men ønsker man så lidt modstand som muligt, er denne variant en god løsning.

God kvalitet

Tastaturet er udstyret med en 1,8 meter flettet ledning af god kvalitet, ud fra RGB-betegnelse undrer det nok ikke, at der er bagbelysning med 16,7 millioner farver. Det hele styres af Hera-softwaren, der klarer opgaven fortrinligt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job