Test: Epson EH-TW7400: Imponerende filmkanon

Der er noget over designet, der bogstaveligt talt får tankerne hen på en kanon, og når du får tændt op i Epsons projektor, begynder det hele at give mening på et højere plan.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lyset fra den store munding har en kraft, så man nærmest bliver blæst bagover. Det er i sandhed lidt af en lyskanon. Der er rigelig smæk på til, at du selv uden mørklægning får et fint billede.

Projektoren understøtter HDR, og så har den, hvad Epson kalder 4K enhancement. Det er ikke ægte 4K, men opskalering af et 2K-signal. Det fungerer ikke desto mindre glimrende. Sender du et 4K-signal til projektoren, vil der ikke være forskel i skarpheden sammenlignet med de andre to. Når du dertil lægger en forrygende kontrast og styrke med naturlige farver, så har du testens bedste billede.

Enormt brugervenlig

Projektoren er markant større end de andre to, så du skal lige være sikker på, at du har pladsen. Til gengæld er den uden sammenligning den letteste at sætte op.
Motoriserede linser gør, at du kan tilpasse billedet til dit lærred med fjernbetjeningen, mens du læner dig tilbage i sofaen. Det gælder både fokus, vinkel samt zoom, der med en faktor på 2,1 giver høj fleksibilitet.

Der medfølger en stor fjernbetjening, der giver nem kontrol med funktionerne og som samtidig har den fine egenskab, at den kan styre andre enheder, som eksempelvis et Apple TV. Støjniveauet er overraskende lavt, men den sluger godt med strøm.

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS