Test: Epson EH-TW7400: Imponerende filmkanon

Der er noget over designet, der bogstaveligt talt får tankerne hen på en kanon, og når du får tændt op i Epsons projektor, begynder det hele at give mening på et højere plan.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lyset fra den store munding har en kraft, så man nærmest bliver blæst bagover. Det er i sandhed lidt af en lyskanon. Der er rigelig smæk på til, at du selv uden mørklægning får et fint billede.

Projektoren understøtter HDR, og så har den, hvad Epson kalder 4K enhancement. Det er ikke ægte 4K, men opskalering af et 2K-signal. Det fungerer ikke desto mindre glimrende. Sender du et 4K-signal til projektoren, vil der ikke være forskel i skarpheden sammenlignet med de andre to. Når du dertil lægger en forrygende kontrast og styrke med naturlige farver, så har du testens bedste billede.

Enormt brugervenlig

Projektoren er markant større end de andre to, så du skal lige være sikker på, at du har pladsen. Til gengæld er den uden sammenligning den letteste at sætte op.
Motoriserede linser gør, at du kan tilpasse billedet til dit lærred med fjernbetjeningen, mens du læner dig tilbage i sofaen. Det gælder både fokus, vinkel samt zoom, der med en faktor på 2,1 giver høj fleksibilitet.

Der medfølger en stor fjernbetjening, der giver nem kontrol med funktionerne og som samtidig har den fine egenskab, at den kan styre andre enheder, som eksempelvis et Apple TV. Støjniveauet er overraskende lavt, men den sluger godt med strøm.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S