Virksomheder får adgang til to udbyderes netværk med en router

Med teleselskabet Net1’s nye router, får virksomheder adgang til to af Danmarks bedste landsdækkende telenetværk. Løsningen er lavet til virksomheder og tjenester, hvor en stabil og nedbrudssikret forbindelse er kritisk for forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For gennemsnitsdanskeren er det irriterende, når man har svært ved at få dækning på mobilen. For virksomheder og tjenester, hvor en stabil forbindelse er altafgørende, kan konsekvenserne være katastrofale.

Sikkerheds- og teleselskabet Net1 har lanceret lidt af en nyskabelse. Nemlig en router, der både har adgang til Net1’s netværk - og et andet af landets mest stabile landsdækkende netværk.

Muligheden for at installere to simkort i en router er ikke ny, men det er første gang, at routeren på forhånd har installeret to netværk, der er sat op til at supplere hinanden. Det giver en robust og meget pålidelig forbindelse, der automatisk skifter mellem de to netværk og dermed er fuldt redundant.

"Traditionelt har virksomheder med behov for redundans været nødt til at tilslutte sig både et fast og et mobilt netværk for at sikre, at den ene forbindelse tager over, hvis den anden går ned. De løsninger fordobler omkostningerne til indkøb af abonnementsaftaler og teknisk udstyr", siger direktør i Net1, René Kappelgård, og fortsætter:

"Med Net1s nye løsning sikres redundante forbindelser på forskellige mobilnetværk via én og samme router med en simpel installation, ét abonnement og én aftale til en konkurrencedygtig pris.

Rettet mod brancher med behov for sikker forbindelse

Løsningen er især oplagt til virksomheder og organisationer, der bruger kritisk ‘machine to machine’-kommunikation (M2M). Det gælder eksempelvis energi- og forsyningsvirksomheder, politi og militær, detailhandlen og leverandører, der understøtter ‘smart city’-løsninger.

Det er alle sammen brancher, hvor nedbrud på en dataforbindelse kan have uoverskuelige konsekvenser. Eksempelvis kan redningstjenester bruge routeren i deres køretøjer for at undgå tabt kontakt til alarmcentralen. Men nærmest alle typer virksomheder kan få stor gavn af en sikker og redundant forbindelse, der er nem og billig at tage i brug.

Netop Net1’s netværk egner sig godt til supplere andre teleudbydere. Net1 har et af de mest driftssikre og langtrækkende netværk, fordi teleselskabet gør brug af frekvenserne fra dansk mobiltelefonis oprindelige net – NMT-450. Netværket bruger 450 MHz-frekvenserne, og i forhold til dagens standarder, er netværket usædvanligt langtrækkende og stabilt. Hver mast rækker op til 100 km, og kan levere datahastigheder på op til 30 Mbps.

M2M Dual leveres med en redundant opkobling og en router, som er konfigureret til gnidningsfri integration i virksomhedens IT-system.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration