Virksomheder får adgang til to udbyderes netværk med en router

Med teleselskabet Net1’s nye router, får virksomheder adgang til to af Danmarks bedste landsdækkende telenetværk. Løsningen er lavet til virksomheder og tjenester, hvor en stabil og nedbrudssikret forbindelse er kritisk for forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For gennemsnitsdanskeren er det irriterende, når man har svært ved at få dækning på mobilen. For virksomheder og tjenester, hvor en stabil forbindelse er altafgørende, kan konsekvenserne være katastrofale.

Sikkerheds- og teleselskabet Net1 har lanceret lidt af en nyskabelse. Nemlig en router, der både har adgang til Net1’s netværk - og et andet af landets mest stabile landsdækkende netværk.

Muligheden for at installere to simkort i en router er ikke ny, men det er første gang, at routeren på forhånd har installeret to netværk, der er sat op til at supplere hinanden. Det giver en robust og meget pålidelig forbindelse, der automatisk skifter mellem de to netværk og dermed er fuldt redundant.

"Traditionelt har virksomheder med behov for redundans været nødt til at tilslutte sig både et fast og et mobilt netværk for at sikre, at den ene forbindelse tager over, hvis den anden går ned. De løsninger fordobler omkostningerne til indkøb af abonnementsaftaler og teknisk udstyr", siger direktør i Net1, René Kappelgård, og fortsætter:

"Med Net1s nye løsning sikres redundante forbindelser på forskellige mobilnetværk via én og samme router med en simpel installation, ét abonnement og én aftale til en konkurrencedygtig pris.

Rettet mod brancher med behov for sikker forbindelse

Løsningen er især oplagt til virksomheder og organisationer, der bruger kritisk ‘machine to machine’-kommunikation (M2M). Det gælder eksempelvis energi- og forsyningsvirksomheder, politi og militær, detailhandlen og leverandører, der understøtter ‘smart city’-løsninger.

Det er alle sammen brancher, hvor nedbrud på en dataforbindelse kan have uoverskuelige konsekvenser. Eksempelvis kan redningstjenester bruge routeren i deres køretøjer for at undgå tabt kontakt til alarmcentralen. Men nærmest alle typer virksomheder kan få stor gavn af en sikker og redundant forbindelse, der er nem og billig at tage i brug.

Netop Net1’s netværk egner sig godt til supplere andre teleudbydere. Net1 har et af de mest driftssikre og langtrækkende netværk, fordi teleselskabet gør brug af frekvenserne fra dansk mobiltelefonis oprindelige net – NMT-450. Netværket bruger 450 MHz-frekvenserne, og i forhold til dagens standarder, er netværket usædvanligt langtrækkende og stabilt. Hver mast rækker op til 100 km, og kan levere datahastigheder på op til 30 Mbps.

M2M Dual leveres med en redundant opkobling og en router, som er konfigureret til gnidningsfri integration i virksomhedens IT-system.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S