Test: Sony VPL-PHZ10: Enorm lysstyrke

Det kantede no-nonsense design udstråler cool business og er samtidig også ret praktisk, da projektorens flade top gør det nemt at montere projektoren i loftet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan da også vise sig at være en fordel at gøre, for projektoren er ikke ligefrem den mest støjsvage i drift. Den er absolut heller ikke den mest strømbesparende, men det er der god grund til.

Skyder med skarpt

Sonys projektor skyder nemlig et billede afsted, som er markant mere lysstærkt end nogen anden i denne test. Vi er helt oppe i 5000 lumens. Selv i store auditorier vil den være i stand til at levere et brugbart billede.

Og at det netop er sådanne formål, den er tiltænkt, gør den heller intet for at skjule. Der er ingen filmindstilling eller andet pjat. Der er kun tre indstillinger skabt til præsentationer. Billedet står dog også med en anden kølighed og præcision end det gør sig gældende for de HDR-optimerede hjemmebioprojektorer. Denne model er skabt til at få dine præsentationer til at stå med optimal klarhed, og det lykkedes den rigtig godt med.

Skrump billedet

Billedet er nemt tilpasset med fysiske knapper til zoom og fokus samt med en velfungerende digital shrink-funktion, der ved digitalt trylleri skrumper billedet yderligere, så du kan skyde fra lang afstand.

Skulle du vælge at montere den langt oppe i loftet, så sikrer et selvrensende filter og en drifts-tid på op til 20.000 timer uden lampeskift, at der går lang tid, inden du skal have stigen frem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos