Test: Sony VPL-PHZ10: Enorm lysstyrke

Det kantede no-nonsense design udstråler cool business og er samtidig også ret praktisk, da projektorens flade top gør det nemt at montere projektoren i loftet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan da også vise sig at være en fordel at gøre, for projektoren er ikke ligefrem den mest støjsvage i drift. Den er absolut heller ikke den mest strømbesparende, men det er der god grund til.

Skyder med skarpt

Sonys projektor skyder nemlig et billede afsted, som er markant mere lysstærkt end nogen anden i denne test. Vi er helt oppe i 5000 lumens. Selv i store auditorier vil den være i stand til at levere et brugbart billede.

Og at det netop er sådanne formål, den er tiltænkt, gør den heller intet for at skjule. Der er ingen filmindstilling eller andet pjat. Der er kun tre indstillinger skabt til præsentationer. Billedet står dog også med en anden kølighed og præcision end det gør sig gældende for de HDR-optimerede hjemmebioprojektorer. Denne model er skabt til at få dine præsentationer til at stå med optimal klarhed, og det lykkedes den rigtig godt med.

Skrump billedet

Billedet er nemt tilpasset med fysiske knapper til zoom og fokus samt med en velfungerende digital shrink-funktion, der ved digitalt trylleri skrumper billedet yderligere, så du kan skyde fra lang afstand.

Skulle du vælge at montere den langt oppe i loftet, så sikrer et selvrensende filter og en drifts-tid på op til 20.000 timer uden lampeskift, at der går lang tid, inden du skal have stigen frem.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)