Udsættelsen af handelsforbuddet mod Huawei ophører på mandag

Mandag d. 18. november udløber den midlertidige udskydelse af det amerikanske handelsforbud mod Huawei. Det betyder som udgangspunkt, at der bliver lukkes for adgangen til Google.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I maj blev handelsforbuddet sat i kraft, så blev det udskudt tre måneder, og så blev det udskudt tre måneder mere. Den seneste og indtil videre endegyldige frist er på mandag, d. 18. november.

Så er det som udgangspunkt slut med at samarbejde med Huawei for alle amerikanske virksomheder. Ikke mindst Google, der er den mest afgørende spiller, når det gælder Huaweis mobiltelefoner.

Hæmmede mobiler

Handelsforbuddet har betydet, at alle Huaweis nyere mobiler, lanceret efter handelsforbuddet, har været afskåret fra den fulde version af Android-systemet og ude af stand til at bruge Google-apps.

Huawei har forsøgt at komme dette i møde med deres eget system, men samtidig erkendt, at dette ikke er klar til at erstatte Android, i hvert fald ikke på det europæiske marked. Der har derfor ikke været nogen lancering af Mate 30-serien i Danmark endnu. I stedet har man valgt at sende Nova 5T ud, en mobil som blev lanceret lige inden handelsforbuddet blev introduceret, og derfor godt kan køre fuld Android og Google-apps.

Det samme har været gældende for P30-serien og andre Huawei-mobiler lanceret før handelsforbuddet. De har kunnet køre Android helt uden begrænsninger med fuld adgang til opdateringer. I øjeblikket er det helt nye Android 10 på vej ud til en lang række Huawei-mobiler, helt tilbage til mobiler, der er over to et halvt år gamle. Nogle af dem kan allerede hente systemet i en betaversion.

Uvist hvad der vil ske

Men spørgsmålet er, hvordan det vil se ud fra på mandag. Handelsforbuddet kunne i princippet blive udskudt igen, måske endda helt ophævet. Der er også en reel mulighed for, at det amerikanske handelsministerium får uddelt nogle af de tilladelser, de har lovet var på vej, til virksomheder, der har ansøgt om at få lov at handle med Huawei. Men som udgangspunkt stopper al amerikansk handel med Huawei på mandag.

Google vil dog næppe kunne tage noget fra brugerne, som de har i forvejen. Som Huawei-bruger vil det derfor være en god idé at få hentet alle de opdateringer, der er tilgængelige til ens mobil inden mandag. Så vil man være sikker på at have det nyeste, der er tilgængeligt, hvis Google skulle lukke helt for det varme vand.

Du kan læse Huaweis udmelding om forholdet til Google og Android her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse