Udsættelsen af handelsforbuddet mod Huawei ophører på mandag

Mandag d. 18. november udløber den midlertidige udskydelse af det amerikanske handelsforbud mod Huawei. Det betyder som udgangspunkt, at der bliver lukkes for adgangen til Google.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I maj blev handelsforbuddet sat i kraft, så blev det udskudt tre måneder, og så blev det udskudt tre måneder mere. Den seneste og indtil videre endegyldige frist er på mandag, d. 18. november.

Så er det som udgangspunkt slut med at samarbejde med Huawei for alle amerikanske virksomheder. Ikke mindst Google, der er den mest afgørende spiller, når det gælder Huaweis mobiltelefoner.

Hæmmede mobiler

Handelsforbuddet har betydet, at alle Huaweis nyere mobiler, lanceret efter handelsforbuddet, har været afskåret fra den fulde version af Android-systemet og ude af stand til at bruge Google-apps.

Huawei har forsøgt at komme dette i møde med deres eget system, men samtidig erkendt, at dette ikke er klar til at erstatte Android, i hvert fald ikke på det europæiske marked. Der har derfor ikke været nogen lancering af Mate 30-serien i Danmark endnu. I stedet har man valgt at sende Nova 5T ud, en mobil som blev lanceret lige inden handelsforbuddet blev introduceret, og derfor godt kan køre fuld Android og Google-apps.

Det samme har været gældende for P30-serien og andre Huawei-mobiler lanceret før handelsforbuddet. De har kunnet køre Android helt uden begrænsninger med fuld adgang til opdateringer. I øjeblikket er det helt nye Android 10 på vej ud til en lang række Huawei-mobiler, helt tilbage til mobiler, der er over to et halvt år gamle. Nogle af dem kan allerede hente systemet i en betaversion.

Uvist hvad der vil ske

Men spørgsmålet er, hvordan det vil se ud fra på mandag. Handelsforbuddet kunne i princippet blive udskudt igen, måske endda helt ophævet. Der er også en reel mulighed for, at det amerikanske handelsministerium får uddelt nogle af de tilladelser, de har lovet var på vej, til virksomheder, der har ansøgt om at få lov at handle med Huawei. Men som udgangspunkt stopper al amerikansk handel med Huawei på mandag.

Google vil dog næppe kunne tage noget fra brugerne, som de har i forvejen. Som Huawei-bruger vil det derfor være en god idé at få hentet alle de opdateringer, der er tilgængelige til ens mobil inden mandag. Så vil man være sikker på at have det nyeste, der er tilgængeligt, hvis Google skulle lukke helt for det varme vand.

Du kan læse Huaweis udmelding om forholdet til Google og Android her.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Jyske Bank

Forretningsudvikler til Modeldata

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse