Prisvenligt headset til online-møder

Epos Adapt 100-serien er skabt til dem, der har brug for god lyd videosamtaler, uanset om de arbejder ude eller hjemme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corona-tidens skiftende arbejdsforhold har skabt nye krav til arbejdsudstyret. Et godt headset er et must, når der skal foretages videosamtaler og med den nye Adapt 100-serien søger Epos at give dig det essentielle, uden du skal betale en formue for det.

Det betyder først og fremmest god lyd i begge ender. Der er anvendt avanceret noise-cancelling teknologi for dæmpe støj og optimere lydkvaliteten i din ende, mens ActiveGard sikrer, at dine ører ikke bliver udsat for voldsomme lydtryk, hvis der skulle opstå feedback eller akustisk chok.

Nemt tage med

Det lette headset er skabt, så det er nemt at tage med i tasken og rart at have på mange timer ad gangen. Der er store bløde ørepuder og mulighed for nemt at folde mikrofonarmen væk.

For optimal integration med de mest populære videokaldstjenester har headsettet UC-understøttelse. Microsoft Teams kan aktiveres med et enkelt tryk på en knap.

Forbindelse til computeren sker med 3.5 mm jack, USB-A eller USB-C.

Adapt 100-serien består af i alt 22 headsets, hvoraf disse er Teams-certificerede: ADAPT 130T USB II, ADAPT 130T USB-C II, ADAPT 135T USB II, ADAPT 135T USB-C II, ADAPT 160T USB II, ADAPT 160T USB-C II, ADAPT 165T USB II og ADAPT 165T USB-C II.

Alle modeller er ude på det danske marked d. 18. marts med priser fra 40-139 euro (300 - 1050 kroner).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job