Prisvenligt headset til online-møder

Epos Adapt 100-serien er skabt til dem, der har brug for god lyd videosamtaler, uanset om de arbejder ude eller hjemme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Corona-tidens skiftende arbejdsforhold har skabt nye krav til arbejdsudstyret. Et godt headset er et must, når der skal foretages videosamtaler og med den nye Adapt 100-serien søger Epos at give dig det essentielle, uden du skal betale en formue for det.

Det betyder først og fremmest god lyd i begge ender. Der er anvendt avanceret noise-cancelling teknologi for dæmpe støj og optimere lydkvaliteten i din ende, mens ActiveGard sikrer, at dine ører ikke bliver udsat for voldsomme lydtryk, hvis der skulle opstå feedback eller akustisk chok.

Nemt tage med

Det lette headset er skabt, så det er nemt at tage med i tasken og rart at have på mange timer ad gangen. Der er store bløde ørepuder og mulighed for nemt at folde mikrofonarmen væk.

For optimal integration med de mest populære videokaldstjenester har headsettet UC-understøttelse. Microsoft Teams kan aktiveres med et enkelt tryk på en knap.

Forbindelse til computeren sker med 3.5 mm jack, USB-A eller USB-C.

Adapt 100-serien består af i alt 22 headsets, hvoraf disse er Teams-certificerede: ADAPT 130T USB II, ADAPT 130T USB-C II, ADAPT 135T USB II, ADAPT 135T USB-C II, ADAPT 160T USB II, ADAPT 160T USB-C II, ADAPT 165T USB II og ADAPT 165T USB-C II.

Alle modeller er ude på det danske marked d. 18. marts med priser fra 40-139 euro (300 - 1050 kroner).

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S