Til kamp mod Google – Microsoft vil belønne brugere af Bing

Google er uden sammenligning den mest brugte søgemaskine på nettet. Men nu har Microsoft en plan for at lokke brugerne over på deres platform – de vil give belønningspoint, når virksomheder søger med Bing.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan være svært at ændre på folks vaner, og Google sidder tungt på internettets søgninger. Men nu forsøger Microsoft at lokke især virksomheder til at anvende Microsofts søgemaskine Bing, når ansatte skal finde informationer på nettet.

I øjeblikket arbejder Microsoft på en funktion, som vil give brugere mulighed for at optjene Microsoft Rewards Points, når de søger på nettet – hvis de altså samtidig har en Office 365-virksomhedskonto eller en studenterkonto.

Point for at søge

Hele programmet er koblet til virksomhedens Microsoft-konto, og når brugerne så bruger Bing-søgemaskinen til at finde informationer med – med Microsoft Edge-browseren naturligvis – så optjener de point. De point kan så senere bruges til at købe ind for i Microsoft Store på pc’en eller på en Xbox.

Det vil også blive muligt at samle point sammen og bruge dem til gavekort, biografture, donationer til velgørende organisationer og så videre.

Microsoft har endnu ikke oplyst noget præcist om, hvornår denne funktion bliver lanceret, men den er i selskabets roadmap for maj 2021. Microsoft oplyser heller ikke om det også er muligt at optjene point, når Bing bruges til interne søgninger, eller om det er muligt at overføre point til brugernes personlige konti, eller om de vil tilhøre virksomhederne.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job