Til kamp mod Google – Microsoft vil belønne brugere af Bing

Google er uden sammenligning den mest brugte søgemaskine på nettet. Men nu har Microsoft en plan for at lokke brugerne over på deres platform – de vil give belønningspoint, når virksomheder søger med Bing.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan være svært at ændre på folks vaner, og Google sidder tungt på internettets søgninger. Men nu forsøger Microsoft at lokke især virksomheder til at anvende Microsofts søgemaskine Bing, når ansatte skal finde informationer på nettet.

I øjeblikket arbejder Microsoft på en funktion, som vil give brugere mulighed for at optjene Microsoft Rewards Points, når de søger på nettet – hvis de altså samtidig har en Office 365-virksomhedskonto eller en studenterkonto.

Point for at søge

Hele programmet er koblet til virksomhedens Microsoft-konto, og når brugerne så bruger Bing-søgemaskinen til at finde informationer med – med Microsoft Edge-browseren naturligvis – så optjener de point. De point kan så senere bruges til at købe ind for i Microsoft Store på pc’en eller på en Xbox.

Det vil også blive muligt at samle point sammen og bruge dem til gavekort, biografture, donationer til velgørende organisationer og så videre.

Microsoft har endnu ikke oplyst noget præcist om, hvornår denne funktion bliver lanceret, men den er i selskabets roadmap for maj 2021. Microsoft oplyser heller ikke om det også er muligt at optjene point, når Bing bruges til interne søgninger, eller om det er muligt at overføre point til brugernes personlige konti, eller om de vil tilhøre virksomhederne.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg