Test: Denon DHT-S516H : Elegant lydbar med lige så elegant lyd

Lydbaren Denon DHT-S516H udmærker sig ved at være usædvanlig strømlinet. Heldigvis følger den gode lyd designet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I stortesten af lydbarer i seneste nummer af AOD vandt Denons DHT-S416 prisen som Bedste Køb. Det var især lydkvaliteten, som sikrede højttaleren den placering. DHT-S516H, som vi tester her, er mere end dobbelt så kostbar, men du kommer også mindst et par kvalitetsklasser op.

Dels er den næsten 102 cm lange lydbar utrolig elegant designet med former, der ikke er helt så firkantede, som man ellers ser.

Dels rummer lydbaren langt flere og større højttalere – plus en subwoofer, der både er kompetent og endda nydeligt designet. Det er godt, hvis det er nødvendigt at placere den synligt i rummet.

Får gulvet til at skælve

Hele sættet er uhyre let at sætte op, og efter få sekunder får du et meget stort og klart lydbillede, og det er med en frekvensgang, hvor bassen virkelig kan høres. Men her handler det ikke om audiofil hi-fi, men om tv-lyd, så det er fint.

Bruger du lidt tid på opstillingen, lyder det næsten, som om bassen kommer fra lydbaren (som den bør). Under heftige action-scener i en film kan subwooferen endda få gulvet til at skælve. 

Lydbaren understøtter HDMI 2,0 samt 24 bit-lyd og er i det hele taget lækkert bygget med kvalitetskomponenter, som giver et lydbillede, der er homogent og med god surroundvirkning.

Det bringer også prisen op på små 5500 kroner, hvor der er mange gode konkurrenter. Er målet klasselyd og et nydeligt design, kan DHT-S516H dog fint måle sig i konkurrencen.

For: Flot design og solid lyd.

Imod: Ikke god til hi-fi-lytning.

Samlet vurdering: 4 af 6 stjerner

Læses lige nu

    KMD A/S

    AI Engineer

    Nordjylland

    Jyske Bank

    AI-backend udvikler

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S