Her bor landets værste bilister

Baseret på tal og statistikker fra over 100.000 sammenligninger på Samlino.dk, kan vi nu vise hvor i landet de bedste og værste bilister bor – og meget mere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Har du også tit undret dig over andres kørsel, når du cruiser rundt på de danske landeveje? Så er du formentlig ikke den eneste, og nu kan du endelig få svar på, hvor de bedste og værste bilister bor.

Samlino.dk har fremskaffet en masse tal, der bygger på over 100.000 opslag gennem deres hjemmeside og offentlige databaser.

Undersøgelsen viser at østjyderne har landets dyreste bilforsikringer med en gennemsnitlig pris på 7.481 kroner. Nordsjællænderne har flest skader, mens bilisterne på Fyn og Sønderjylland kører pænest.

Desuden er de mest erfarne bilister faktisk dem, der bor i Nordsjælland, mens storbyområderne, København og Aarhus, har de yngste eller nyeste bilister på vejene.

Østjyderne er de dyreste

Hvis vi dykker ned i tallene, er forsikringsprisen for østjyder i gennemsnit 17 % højere end bilisterne i Sønderjylland. Faktisk koster det i gennemsnit 7.481 kroner om året at have en bilforsikring i Østjylland.

Fordelingen i de andre landsdele er således: Østjylland (7.481 kroner)København og omegn (7.105 kroner), Nordsjælland (6.963 kroner), Fyn og øerne (6.778 kroner), Midt- og Vestjylland (6.733 kroner), Nordjylland (6.688 kroner) og Sjælland, Lolland, Falster og Møn (6.484 kroner).

Mange skader i Nordsjælland

Bilisterne registrerer rigtig mange skader i Nordsjælland, hvor der er 19 % flere skader i den del af landet i sammenligning med Fyn og Sønderjylland.

Den gennemsnitlige antal indtastede skader gennem de sidste 7 år er på 0,32, hvor det værste område i Nordsjælland var Værløse med 0,43 antal skader per bil gennem de sidste 7 år.

Modsat har vi Fyn, hvor det bedste sted på øen blev Faaborg, Aarup og Otterup med kun 0,2 per bil.

Hvis vi kigger på gennemsnittet i forhold til landsdelene ser det således ud: Østjylland (0,3), København og omegn (0,29), Nordsjælland (0,32), Fyn og øerne (0,27), Midt- og Vestjylland (0,3), Nordjylland (0,31), Sjælland, Lolland, Falster og Møn (0,28) og Sønderjylland (0,27)

Danmarks mest erfarne bilister

Hvis man ser på det antal år, bilisterne i de forskellige landsdele har haft bilforsikring ser vi, at bilister i Nordsjælland i gennemsnit har haft en bilforsikring i 18 år. Det er 33 % højere sammenlignet med bilister i København og omegn.

Området med mindst erfarne bilister blev København N med 5,5 år i gennemsnit, mens området i Nordsjælland med flest rutinerede bilister blev Ålsgårde med 26,3 år i gennemsnit.

Hvis vi spreder det mere ud og kigger på landsdelene, så fordeler de sig således: Østjylland (14,2 år), København og omegn (12 år), Nordsjælland (18 år), Fyn og øerne (15 år), Midt- og Vestjylland (15,9 år), Nordjylland (16,1 år), Sjælland, Lolland, Falster og Møn (17,1 år) og Sønderjylland (16,5 år)

Landets dyreste biler

Desuden findes de dyreste biler i landet ligeledes i Nordsjælland, og bilerne er i gennemsnit 14 % dyrere end bilerne på Fyn og øerne. En bil koster i gennemsnit 353.000 kroner i Nordsjælland, hvor de dyreste biler findes i Lynge med et gennemsnit på 447.000 kroner. Mens de billigste gennemsnitlige biler finder vi på Fyn nærmere bestemt i Munkebo, hvor en bil koster omkring 263.000 kroner.

Sådan fordeler det sig på landsdelene: Østjylland (333.000 kroner), København og omegn (331.000 kroner), Nordsjælland (353.000 kroner), Fyn og øerne (309.000 kroner), Midt- og Vestjylland (334.000 kroner), Nordjylland (320.000 kroner), Sjælland, Lolland, Falster og Møn (325.000 kroner) og Sønderjylland (324.000 kroner)

De ældste biler i Danmark

De ældste biler holder parkeret på Fyn og på de omkringliggende øer, hvor de er 18 % ældre sammenlignet med biler i København og omegn. Den gennemsnitlige bil er 9,2 år på Fyn, hvor de ældste biler hører til i Nørre Aaby med en alder på 12,3 år. De nyeste eller yngste biler er i Smørum med en gennemsnitlig alder på 6,4 år.

Vi tager igen og slår Danmarks kortet op og sammenligner de forskellige landsdele med hinanden: Østjylland (14,2 år), København og omegn (12 år), Nordsjælland (18 år), Fyn og øerne (15 år), Midt- og Vestjylland (15,9 år), Nordjylland (16,1 år), Sjælland, Lolland, Falster og Møn (17,1 år) og Sønderjylland (16,5 år)

Billigere bil, færre skader

Samlino.dk har også kigget lidt på de specifikke prisklasser, og hvordan skaderne fordeler sig. Det er noget overraskende de billigste biler (mellem 0 – 100.000 kroner), der har færrest skader, hvis vi kigger på gennemsnitlige skader de sidste 7 år. Der er 0,23 skader i gennemsnit for den prisklasse, mens biler (mellem 200.000 – 400.000 kroner) har flest. Her er der 0,32 skader i gennemsnit for de sidste 7 år – så her oplever de 28 % flere skader end tilfældet for den billigste prisklasse. De dyreste biler (over 1 million) har i gennemsnit haft 0,25 skader gennem de sidste 7 år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S