Test: Motorola Razr 5G: Flot foldemobil kommer kun halvt i mål

Den genfødte Razr-mobil er charmerende på overfladen, men indtrykket falmer, når mobilen foldes ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det var et smågenialt træk at genoplive Razr-mobilen – for at sparke døren ind for Motorolas foldbare smartphone. 

Den ikoniske klap-telefon repræsenterede noget af det sejeste, man kunne hive op af lommen og flippe op med fingeren i midten af 00’erne.

At føre designet videre i en topmoderne foldbar smartphone giver øjeblikkelig genkendelse og retro-appeal.

Stilfuldt kvalitetsdesign

Det er faktisk lykkedes ganske flot at omsætte de klassiske Razr-træk til den nye foldemobil.

Motorola Razr 5G er godt nok noget større, tungere og knap så aflang i sit design, men den blanke front med en lille skærm og nedadskrånende bund, hvor de to dele glider sammen, sidder lige i skabet. I lukket stand er det en rigtig lækker enhed, der emmer af kvalitet.  

Skærmen på fronten er selvsagt ikke så stor, som vi er vant til fra en almindelig smartphone, og er desuden skabt i bredt format.

Men den er tilstrækkelig stor til, at du nemt kan tjekke meddelelser samt læse og besvare beskeder.


Du kan også køre apps på skærmen. Nogle er tilpasset formatet, andre vises i beskåret højformat. Det gælder eksempelvis Facebook, Instagram og Sonos.

Det bliver noget småtteri, men er ikke desto mindre fint nok til at give de sociale medier et hurtigt tjek, skifte musik på sine højttalere m.m.

Så langt så godt. I lukket stand er Razr flot, gennemtænkt og vellykket. Det positive indtryk blegner desværre, når du klapper mobilen op. Det er en manøvre, som i sig selv kan give lidt udfordringer. Du kan godt lave enhåndsflippet, men det er ikke nemt. Ofte ender man med at bruge begge hænder.

Problemer på indersiden

Placering af powerknap og fingeraftrykslæser er fin, når mobilen er lukket, men håbløs, når den er åben.

Dertil kommer, at Razr ikke er videre pæn indvendig. De brede metalrammer og store hængsler giver et uelegant look.


Den store bund, der buler ud, hvor de to dele mødes, er samtidig i vejen for, at du kan betjene touchskærmen optimalt, når du eksempelvis vil flippe op fra bunden for at gå til hjemmeskærm eller åbne apps. 

Hængslerne er konstrueret, så mobilen kan lukke fladt, hvilket er fint, men det forhindrer ikke helt, at der kommer støv ind. Der er samtidig mærkbare buler i skærmen, som i øvrigt er af en kvalitet, der ligger et stykke fra markedets bedste.


Det samme gælder mobilens processor, som er taget fra Qualcomms mellemklasse-sortiment. Mobilen har rigeligt med kræfter til almindelig brug, men den er ikke til krævende gaming.

Ét kamera til det hele

En ikke ubetydelig sidegevinst ved den foldbare konstruktion er, at bagsidens kamera kommer om på forsiden, når mobilen er klappet sammen. Det sidder lige under skærmen. Det betyder, at du kan skyde selfies med det stærke hovedkamera. Du skal ikke lade dig nøje med et mere skrabet frontkamera, som det er tilfældet i de fleste mobiler (det skal du til gengæld, når du tager selfies med skærmen foldet ud).


Til andre formål end selfies er kameraets kvalitet og udvalg af funktioner dog ikke ligefrem prangende. I kameraet er der også ansigtsgenkendelse, så man kan logge ind på mobilen blot ved at kigge på den.

Batteriet er småt og klarer knap en dag på opladning. Opladning er samtidig til den sløve side. 

Hvad der folder sig ud, når du klapper den lækre og hundedyre mobil op, er desværre en uimponerende mellemklassemobil.  

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest