Ledningerne kan nå 5 gange rundt om Månen: Kablede headsets sælger stadig stort hos Poly

Selvom der kommer masser af nye teknologier på markedet og især video hitter for tiden, er mere “klassiske” headsets stadig populære. Poly har i år både nået 30 millioner solgte IP-telefoner, men nu også 30 millioner headsets med ledninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I 1961 sagde Neil Armstrong sine berømte ”Et lille skridt for mennesket, et kæmpe spring for menneskeheden” gennem et Poly-headset, da han trådte ned på månen under Apollo 11-missionen.

Denne sommer, hvor Poly fejrer 60 år, har de opnået endnu en milepæl med 30 millioner solgte Blackwire-headset.

Fra rumrejser til Zoom-møder

Blackwire-linjen blev Introduceret i 2009 og skiftede fra at være et lille segment af udvalget til det mest solgte headset med ledning, der fortsat er en favorit blandt kunderne. Blackwire's enorme salg viser, at PC-tilsluttede bærbare headset efterspørges i stor stil af de mange organisationer, der går over til cloud og skal understøtte hybridarbejde for deres ansatte.

Poly er altid gået forrest på markedet siden virksomheden i sine tidlige dage leverede headsets til luft- og rumfart – til den nuværende æra med “unified communications”, Zoom- og Teams-møder, aktiv støjreduktion og ‘acoustic fence’-teknologi for at blokere distraherende baggrundsstøj.

Poly blev anerkendt af Frost & Sullivan med 2021 Global Product Leadership Award for Blackwire 8225-headsettet med henvisning til uovertruffen lydkvalitet og for at fremme innovation, der imødekommer markedets behov.

30 millioner er et stort antal. Hvis alle disse headsets med to meter kabel for hvert headset blev lagt i forlængelse af hinanden, ville det svare til 60.000 km, hvilket er nok til at nå rundt om månen fem gange.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S