Kunstig intelligens kan skabe konkret værdi for virksomheden

Virksomheden WaveAcces tilbyder AI-løsninger, der kan lette det arbejdet i store datatunge og tidskrævende processor. Det kan spare mange manuelle ressourcer og ses på bundlinjen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kunstig intelligens kan ofte virke som et lidt flyvsk begreb, der er svært helt at finde ud af hvad man skal bruge til. WaveAccess gør det imidlertid meget håndgribeligt. I den nye service, ValueAI, er kunstig intelligens et værktøj, som skal give helt konkret værdig for kunden.

Effektiviserer datatunge processer

I store virksomheden kan der eksempelvis ligge mange mandetimer i at få sorteret eller kategoriseret mails efter indhold, kompleksitet eller andet. Det er et arbejde som kunstig intelligens kan overtage.

En AI-løsning kan også anvendes til at analysere webdata for at optimere salg, trafik eller hjemmesidestruktur, eller bruges til at forudsige sandsynligheden for at lukke konkrete aftaler ud fra foreliggende præmisser og meget andet.

Kan give store besparelser

ValueAI skræddersyer en løsning. Det koster få tusind kroner at teste om har den rette effekt, og hvis det konstateres at det er tilfældet, går man videre med at implementere den i stor skala. En implementering tager et par uger, og indbefatter også automatiserede rapporter.

Ifølge ValueAI skal effektiviteten være til at føle på. Da løsningen kan sørge for at en opgave altid lander direkte hos den ansvarlige, uden ressourcekrævende mellemled, og da den samtidig kan reducere menneskelige fejl, gøre behandlingstiden mange gange hurtigere og generelt reducere manuelt arbejde, ikke mindst hos dyre specialister, skal resultaterne hurtigt kunne ses på bundlinjen.

Listen af eksisterende kunder tæller blandt andet Microsoft. Megafon, Fujitsu, Daimler og mange andre.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S