iPhone 13 præsenteres på tirsdag

Så er der dato på årets iPhone-event. D. 14. september får vi lov at se, hvad Apple har fundet på i den næste udgave af deres populære smartphone.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

D. 14. september bliver dagen, hvor du kan tune ind på din iPad, dit Apple TV eller hvilken som helst internet-browser og følge med direkte, når Apple præsenterer årets nye iPhone(s) fra hovedsædet i San Francisco. Ligesom sidste år bliver der tale om et online-event, hvor alle er inviteret. Eventet har, meget passende, har fået titilen "California Streaming".

Mindre forbedringer

Om det faktisk er iPhone, der er på programmet, ved vi reelt ikke, for det siger invitationen ikke noget om, men i og med at Apple rigtig år i træk har præsenteret nye mobiler i starten af september, kan der næppe være megen tvivl om, at det er er som er punkt 1 på programmet. Dertil er der også en vis sandsynlighed for at vi får lov at se produkter som et nyt Apple Watch (Series 7), nye AirPods og en iPad mini 6. Det lyder rygterne i hvert fald på.

Der vil næppe være tale om de helt store opdateringer på iPhone. Det forventes at Apple holder fast i det kantede design de introducerede med iPhone 12-serien sidste år, dog vil "notchen" på skærmen formentlig blive mindre. Det mener i hvert fald Blombergs Mark Gurman, som har talt med insider-kilder. Gurman hævder ligeledes at skærmen vil få hurtig 120 Hz opdateringshastighed, hvilket vil give god mening, da de fleste Android-konkurrenter tilbyder det samme.

Som altid vil mobilen komme med en ny processor, ligesom kameraet vil blive forbedret med ny teknologi. I denne omgang forlyder det sig at det vil blive muligt at fjerne genskin fra billeder, lave bokeh-effekter i videoer m.m.

Om alt dette - eller bare noget af det - holder stik, finder vi ud af på næste tirsdag, kl 19 dansk tid. Du kan følge eventet på apple.com.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job