Test: Logitech Zone Wired: Headset til Teams-møder

Logitech Zone Wired er et glimrende kontorheadset, især til dem, der bruger halvdelen af dagen på Teams-møder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har formentlig stiftet bekendtskab med videosamtale-tjenesten Teams i forbindelse med coronanedlukningerne. Men selvom nedlukninger forhåbentlig er fortid, er videosamtaler sandsynligvis fremtiden for forretningsmøder. Derfor ser vi en bølge af produkter optimeret til netop dette formål.

Knap til Teams

Logitech Zone Wired har en dedikeret knap til Teams, som åbner programmet, besvarer opkald eller aktiverer aflytning af beskeder i tjenesten. Knappen sidder på ledningen af det kablede headset og gør sig næsten umulig at overse med sit hidsige lilla lys. Over den sidder en knap, som muter mikrofonen – en rigtig praktisk egenskab, når du sidder i stormøder eller konferencer, hvor lyden ikke skal være på hele tiden (samme resultat opnås ved at dreje mikrofonen op). Nederst sidder en knap til play og pause af musik.

Der er tale om et velsiddende on-ear headset, forsynet med USB-C-stik i enden og med en USB-A-adapter i pakken, så det kan kobles i enhver computer. Mikrofonen gengiver din stemme flot, og lyden i headsettet er så god, at sættet fint kan tjene til musiklytning, når du har en lille pause i dagens videomøder.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Pris: 999 kroner

Annonce

Statens IT

Teamleder til Servicedesk Aalborg

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank