Test: Logitech Zone Wired: Headset til Teams-møder

Logitech Zone Wired er et glimrende kontorheadset, især til dem, der bruger halvdelen af dagen på Teams-møder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har formentlig stiftet bekendtskab med videosamtale-tjenesten Teams i forbindelse med coronanedlukningerne. Men selvom nedlukninger forhåbentlig er fortid, er videosamtaler sandsynligvis fremtiden for forretningsmøder. Derfor ser vi en bølge af produkter optimeret til netop dette formål.

Knap til Teams

Logitech Zone Wired har en dedikeret knap til Teams, som åbner programmet, besvarer opkald eller aktiverer aflytning af beskeder i tjenesten. Knappen sidder på ledningen af det kablede headset og gør sig næsten umulig at overse med sit hidsige lilla lys. Over den sidder en knap, som muter mikrofonen – en rigtig praktisk egenskab, når du sidder i stormøder eller konferencer, hvor lyden ikke skal være på hele tiden (samme resultat opnås ved at dreje mikrofonen op). Nederst sidder en knap til play og pause af musik.

Der er tale om et velsiddende on-ear headset, forsynet med USB-C-stik i enden og med en USB-A-adapter i pakken, så det kan kobles i enhver computer. Mikrofonen gengiver din stemme flot, og lyden i headsettet er så god, at sættet fint kan tjene til musiklytning, når du har en lille pause i dagens videomøder.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Pris: 999 kroner

Læses lige nu

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job