Test: Logitech Zone Wired: Headset til Teams-møder

Logitech Zone Wired er et glimrende kontorheadset, især til dem, der bruger halvdelen af dagen på Teams-møder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har formentlig stiftet bekendtskab med videosamtale-tjenesten Teams i forbindelse med coronanedlukningerne. Men selvom nedlukninger forhåbentlig er fortid, er videosamtaler sandsynligvis fremtiden for forretningsmøder. Derfor ser vi en bølge af produkter optimeret til netop dette formål.

Knap til Teams

Logitech Zone Wired har en dedikeret knap til Teams, som åbner programmet, besvarer opkald eller aktiverer aflytning af beskeder i tjenesten. Knappen sidder på ledningen af det kablede headset og gør sig næsten umulig at overse med sit hidsige lilla lys. Over den sidder en knap, som muter mikrofonen – en rigtig praktisk egenskab, når du sidder i stormøder eller konferencer, hvor lyden ikke skal være på hele tiden (samme resultat opnås ved at dreje mikrofonen op). Nederst sidder en knap til play og pause af musik.

Der er tale om et velsiddende on-ear headset, forsynet med USB-C-stik i enden og med en USB-A-adapter i pakken, så det kan kobles i enhver computer. Mikrofonen gengiver din stemme flot, og lyden i headsettet er så god, at sættet fint kan tjene til musiklytning, når du har en lille pause i dagens videomøder.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Pris: 999 kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest