Test: Logitech Zone Wired: Headset til Teams-møder

Logitech Zone Wired er et glimrende kontorheadset, især til dem, der bruger halvdelen af dagen på Teams-møder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har formentlig stiftet bekendtskab med videosamtale-tjenesten Teams i forbindelse med coronanedlukningerne. Men selvom nedlukninger forhåbentlig er fortid, er videosamtaler sandsynligvis fremtiden for forretningsmøder. Derfor ser vi en bølge af produkter optimeret til netop dette formål.

Knap til Teams

Logitech Zone Wired har en dedikeret knap til Teams, som åbner programmet, besvarer opkald eller aktiverer aflytning af beskeder i tjenesten. Knappen sidder på ledningen af det kablede headset og gør sig næsten umulig at overse med sit hidsige lilla lys. Over den sidder en knap, som muter mikrofonen – en rigtig praktisk egenskab, når du sidder i stormøder eller konferencer, hvor lyden ikke skal være på hele tiden (samme resultat opnås ved at dreje mikrofonen op). Nederst sidder en knap til play og pause af musik.

Der er tale om et velsiddende on-ear headset, forsynet med USB-C-stik i enden og med en USB-A-adapter i pakken, så det kan kobles i enhver computer. Mikrofonen gengiver din stemme flot, og lyden i headsettet er så god, at sættet fint kan tjene til musiklytning, når du har en lille pause i dagens videomøder.

Samlet vurdering: 4/6 stjerner

Pris: 999 kroner

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura