Lækker teknik: Samsung Galaxy Watch Active2 40mm

Hvis der er teknologi, man kan blive imponeret over i dag, så er det smarturene. I hvert fald de bedste af dem. Blandt dem er Galaxy Watch Active2.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er herligt mange smarture at vælge imellem. Ingen tvivl om, at produkttypen har retfærdiggjort sin eksistens. Hvad for en er bedst? Det er naturligvis svært at sige, for hvilke behov har brugeren, og hvor mange penge vil man spendere? Men dette Galaxy Watch Active2 kunne tage prisen - foran stærke konkurrenter som eksempelvis Apple Watch SE og Garmin Instinct. Funktionerne og specsene taler for sig selv. Her er nogle af de ting, du især bør lægge mærke til.

Tætte punkter 

1/2”-skærmen med 360 x 360 pixel overbeviser med sin pixeltæthed. Den er på 364 ppi, og hvis det ikke siger dig noget, så kan vi fortælle, at det er på niveau med de nyeste mobiltelefoner. Her kombineres det oven i købet med en blændende lysstyrke og høj farvekontrast takket være Super Amoled-panelet. Det er en nydelse at kigge på. 

 Den kritiske batteritid 

Batteritiden er et af de vigtigste målepunkter. Hvor lang er den så her? I denne konfiguration passerer vi 50-procentsmærket efter 10 timer. Men det er, når telefonens skærm er tændt hele tiden, lysstyrken er sat på høj, og gps’en samt pulsmåleren kører konstant. Nogle brugere – ved vi – har haft uret på armen i op til fire dage. det er ganske flot, selvom nogle konkurrenter holder endnu længere. 

 Sensorer og tilslutning 

Det er ikke småting, der er presset ned i urkapslen: Der er accelerometer, gyroskop, pulsmåler, barometer, måling af iltoptagelse, elektrokardiogram. Uret kan også måle blodtryk, følge din søvnrytme, og det har NFC, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 4, gps (A-GPS, Glonass, Galileo og BDS) og trådløs Qi-opladning. Hjerte, hvad mere kan du begære? 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job