Gratis Adobe-plugin giver bedre PDF-værktøjer i Chrome-browseren

Adobe er klar med en spritny Acrobat-udvidelse til Google Chrome og Microsoft Edge, som tager brugeroplevelsen med PDF-værktøjer i de to browsere til nye højder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med udvidelsen følger nye PDF-værktøjer, som åbner op for brugervenlige måder at arbejde med digitale dokumenter – direkte i browseren.

Det er blandt andet muligt at:

- Give feedback i PDF-dokumenter ved at tilføje kommentarer, highlights eller tegninger
- Udfylde formularfelter og e-signere dokumenter i browseren
- Downloade og dele PDF-filer uden at sende vedhæftede filer

Alt sker i browseren

Alle disse funktioner og mange flere kan nu tilgås direkte i browseren via et drop down vindue. Det er altså slut med at skulle åbne et nyt program eller søge efter en web-app til PDF-redigering.

Med Acrobat-opdateringen kan PDF-håndtering og redigering nu ske direkte i browseren, og opdateringen er ganske gratis. Udvidelsen er allerede lanceret til Google Chrome, og vil inden længe være tilgængelig på Microsoft Edge.

Du kan downloade udvidelsen til din Chrome-browser her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S