Danske virksomheder: Digitalisering er ikke vejen til at skabe grøn omstilling

Mange virksomheders afvisning af digitale løsninger til grøn omstilling er den måske mest overraskende konklusion i rapporten IT i praksis, hvor man har spurgt de største danske virksomheder, kommunerne, offentlige organisationer og borger om deres brug af den digitale teknologi og deres vaner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Årets IT i praksis-rapport – som udarbejdes af Rambøll Management Consulting i samarbejde med organisationen Dansk IT – er på gaden i sin 26. udgave. Rapporten i år rummer flere spændende konklusioner. Blandt andet afslører den, at danske virksomheder måske lidt overraskende ikke har megen tiltro til digitale løsninger, når det handler om fremtidens grønne løsninger.

Kun godt hver femte (21 procent) af landets 1000 største virksomheder ser et grønt perspektiv i digitalisering som vejen til fremtidens grønne løsninger – det til trods for, at knapt halvdelen (46 procent) af virksomhederne betragter bæredygtighed som en strategisk topprioritet.

Overset potentiale

Ifølge de to partnere bag rapporten er de danske virksomheders tilgang til grønne løsninger problematisk. Det oversete potentiale i bedre brug af data og digitalisering i den grønne omstilling bremser Danmarks vej til målet om at reducere CO2-udledningen med 70 procent inden 2030, mener Rambøll og Dansk IT.

IT i praksis 2021-22 bygger på interview med de 1000 største private virksomheder i Danmark, samtlige kommuner og regioner samt statslige virksomheder. Mere end 1000 borgere har desuden deltaget i borgerundersøgelsen.

Mere hjemmearbejde – måske …

Rapporten viser også, at holdningen til hjemmearbejde er vendt på hovedet i både den offentlige og private sektor. Nu er 2-4 hjemmearbejdsdage om ugen ganske almindeligt, afslører rapporten. Rapportens konklusion strider dog med de aktuelle trafikiagttagelser. Trafikken omkring hovedstaden var i september – ifølge Vejdirektoratet – tættere end før corona.

Undersøgelsen viser også, at den offentlige sektor vil mere end fordoble brugen af kunstig intelligens over de kommende tre år. Det bør føre til dataetiske overvejelser og politisk stillingtagen på området, lyder det samstemmende fra Dansk IT og Rambøll.

Også virksomhederne investerer i det helt nye teknologiområder. Rapporten løfter sløret for store, kommende investeringer i kunstig intelligens, internet of things og virtual reality.

IT i praksis 2021-2022 kan hentes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S