Danske virksomheder: Digitalisering er ikke vejen til at skabe grøn omstilling

Mange virksomheders afvisning af digitale løsninger til grøn omstilling er den måske mest overraskende konklusion i rapporten IT i praksis, hvor man har spurgt de største danske virksomheder, kommunerne, offentlige organisationer og borger om deres brug af den digitale teknologi og deres vaner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Årets IT i praksis-rapport – som udarbejdes af Rambøll Management Consulting i samarbejde med organisationen Dansk IT – er på gaden i sin 26. udgave. Rapporten i år rummer flere spændende konklusioner. Blandt andet afslører den, at danske virksomheder måske lidt overraskende ikke har megen tiltro til digitale løsninger, når det handler om fremtidens grønne løsninger.

Kun godt hver femte (21 procent) af landets 1000 største virksomheder ser et grønt perspektiv i digitalisering som vejen til fremtidens grønne løsninger – det til trods for, at knapt halvdelen (46 procent) af virksomhederne betragter bæredygtighed som en strategisk topprioritet.

Overset potentiale

Ifølge de to partnere bag rapporten er de danske virksomheders tilgang til grønne løsninger problematisk. Det oversete potentiale i bedre brug af data og digitalisering i den grønne omstilling bremser Danmarks vej til målet om at reducere CO2-udledningen med 70 procent inden 2030, mener Rambøll og Dansk IT.

IT i praksis 2021-22 bygger på interview med de 1000 største private virksomheder i Danmark, samtlige kommuner og regioner samt statslige virksomheder. Mere end 1000 borgere har desuden deltaget i borgerundersøgelsen.

Mere hjemmearbejde – måske …

Rapporten viser også, at holdningen til hjemmearbejde er vendt på hovedet i både den offentlige og private sektor. Nu er 2-4 hjemmearbejdsdage om ugen ganske almindeligt, afslører rapporten. Rapportens konklusion strider dog med de aktuelle trafikiagttagelser. Trafikken omkring hovedstaden var i september – ifølge Vejdirektoratet – tættere end før corona.

Undersøgelsen viser også, at den offentlige sektor vil mere end fordoble brugen af kunstig intelligens over de kommende tre år. Det bør føre til dataetiske overvejelser og politisk stillingtagen på området, lyder det samstemmende fra Dansk IT og Rambøll.

Også virksomhederne investerer i det helt nye teknologiområder. Rapporten løfter sløret for store, kommende investeringer i kunstig intelligens, internet of things og virtual reality.

IT i praksis 2021-2022 kan hentes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job