Test: Philips Fidelio L3: Ægte hi-fi på farten

Vi er vant til at gå lidt på kompromis med materialekvalitet og komfort, når vi køber rejsevenlige hovedtelefoner, men i Fidelio L3 er der ikke skåret nogen hjørner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her står den på aluminium og læder i et særdeles velkonstrueret design, der både er flot og komfortabelt, omend en anelse tungt og ikke så mobilt som visse konkurrenter.

Der er touchstyring på ørekopperne til musikkontrol og stemmestyring samt solide fysiske knapper til ANC-funktioner, mikrofon og power. Inde i ørekopperne er der desuden sensorer, som sørger for, at musikken pauser, når du tager hovedtelefonen af. På funktionalitet er der således ikke en finger at sætte på L3, og det er der for så vidt heller ikke på lydkvaliteten. Der er god bund og fin luft til detaljer i toppen af lydbilledet, dog kan man savne lidt punch og dynamik.

Høj kvalitet til fin pris

De tætsiddende ørekopper og stærk ANC-teknologi sørger for effektiv støjreduktion. Selv med denne slået til er batteritiden ret imponerende til 30 timers spilletid. Uden er den helt op til 35 timer.

Til en pris på 2499 kroner er det ikke engang, fordi Fidelio L3 er voldsomt dyr. Det er svært at finde højere kvalitet til den pris.

Pris: 2.499 kroner

Samlet vurdering: 5/6 stjerner, AOD anbefaler

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job