Test: Philips Fidelio L3: Ægte hi-fi på farten

Vi er vant til at gå lidt på kompromis med materialekvalitet og komfort, når vi køber rejsevenlige hovedtelefoner, men i Fidelio L3 er der ikke skåret nogen hjørner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her står den på aluminium og læder i et særdeles velkonstrueret design, der både er flot og komfortabelt, omend en anelse tungt og ikke så mobilt som visse konkurrenter.

Der er touchstyring på ørekopperne til musikkontrol og stemmestyring samt solide fysiske knapper til ANC-funktioner, mikrofon og power. Inde i ørekopperne er der desuden sensorer, som sørger for, at musikken pauser, når du tager hovedtelefonen af. På funktionalitet er der således ikke en finger at sætte på L3, og det er der for så vidt heller ikke på lydkvaliteten. Der er god bund og fin luft til detaljer i toppen af lydbilledet, dog kan man savne lidt punch og dynamik.

Høj kvalitet til fin pris

De tætsiddende ørekopper og stærk ANC-teknologi sørger for effektiv støjreduktion. Selv med denne slået til er batteritiden ret imponerende til 30 timers spilletid. Uden er den helt op til 35 timer.

Til en pris på 2499 kroner er det ikke engang, fordi Fidelio L3 er voldsomt dyr. Det er svært at finde højere kvalitet til den pris.

Pris: 2.499 kroner

Samlet vurdering: 5/6 stjerner, AOD anbefaler

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S