Test: Netgear Orbi Pro SXK30: Her kan du få fire separate netværk

Netgear har skaleret deres mest avancerede Orbi Pro mesh-løsning stærkt ned i både størrelse og pris, men næsten ikke i features.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kostbare Orbi Pro SXK80 – det hidtil dyreste mesh-system i AOD, som vi testede i nummer 11/2021, har allerede fået en lillebror, der fylder og koster mindre end det halve. Netgear har skåret lidt i kapaciteten og tilslutningerne, men heldigvis ikke i de professionelle funktioner.

Et afgørende argument for at vælge Orbi Pro SXK30 til business-brug – og kåre systemet som AOD testvinder – er muligheden for at arbejde med op til fire separate Wi-Fi-netværk, som kan tildeles hver sit navn med tilhørende adgangskode og brugerrettigheder.

Det kan lette overblikket over en større installation, som kan omfatte op til mere end 40 samtidige brugere fordelt over et areal på op til næsten 400 kadratmeter.

Til medarbejdere og gæster

Fra fabrikken er routerens netværk navngivet som Admin, Employee, IoT og Guest, og kun Admin er aktiveret. Admin er det bedst beskyttede netværk, hvor kun administratoren har frihed til at skrue på samtlige knapper i Insight-appen eller en browser.

Employee kan opsættes til, at medarbejdere kan tilslutte deres eget, medbragte udstyr og bruge de dele af netværket, som administratoren giver dem lov til.

IoT (Internet of Things) er beregnet til smarte enheder som lamper, håndterminaler, robotstøvsugere osv., der ikke kræver den store databåndbredde og måske kan være dårligt beskyttet mod hacking.

Endelig er der Guest, der kan tilgås via en lokal adgangskode eller Facebook, og administratoren kan fastlægge, hvor længe en gæst må være på ad gangen.

Tilslutningerne er begrænset til fire 1G-porte på både router og satellit. Kompleksiteten til trods er den grundlæggende opsætning af SXK30 ganske enkel og hurtig, men det kan være rart med en venlig nørd til de mere avancerede indstillinger

Af et mesh-system i AX1800-klassen er SXK30 meget hurtigt, og dets AOD_CPI-score ligger ikke meget under storebrors, men den totale kapacitet er begrænset til 40 samtidige brugere fordelt over et areal på op til 250 kvadratmeter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job