Test: Lenovo Legion 5 Pro: Diskret dræbermaskine

Den er sober i sit design, men under kølerhjelmen gemmer sig voldsomme kræfter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den er er skabt med gaming for øje, men ønsker du en maskine, der også kan bruges til andet og ikke tiltrækker sig for megen opmærksomhed, hvis du tager den med til et forretningsmøde, kunne Legion 5 være et rigtig fornuftigt bud.

Høj kvalitet

Kvalitetsfornemmelsen er høj. Maskinen er bygget bundsolidt, og selvom de lidt hidsige kølerriller giver et hint om, at der er tale om en gamingmaskine, er det ikke fordi, den råber højt om det.

Lidt tung er den dog, og derfor ikke den mest mobile løsning. Men sådan er det nu engang, når man gerne vil have en stor skærm. Og en stor skærm, det får man. Vi er oppe i 16”. Udover et stort billede får man relativt høj opløsning og en hurtig opdateringsfrekvens. Det er således en fornøjelse både at game og se film på Legion 5 Pro, som også leverer ganske fornuftig lyd fra de to Harman Kardon-højttalere.

I tastaturet har man taget udgangspunkt i de klassiske Thinkpad-taster, og det betyder at det faktisk er en maskine du kan arbejde på seriøst, når du ikke gamer.

Udvalget af forbindelser kan man heller ikke klage over. Der er rigeligt med USB-porte af den ene og den anden slags, og du får tilmed HDMI 2.1, så det vil være mulig at sende et billede i 4K, 120 Hz til en skærm, der understøtter det.

Enorme kræfter

Til at drive maskineriet har man valgt det bedste fra AMD og Nvidia, kombineret med køling af kraftig kaliber, og det resulterer i ydelse af den helt høje kaliber.

Den er smæk på processoren, men det er især grafikken der imponerer. Så selvom prisen er i den høje ende, er pengene godt givet ud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job