Gamle it-systemer driller den digitale transformation

Den digitale transformation er i fuld gang, men i mange virksomheder står der stadig gamle systemer der driller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder i Danmark og resten af verden er i fuld gang med en større digitaliseringsproces, også kaldet den digitale transformation. Men selvom mange tager godt imod nye digitale løsninger, så står der stadig mange gamle it-systemer, og de hæmmer virksomhedernes overgang til moderne digitale løsninger.

Konsulentfirmaet Expleo vurderer, at det kan gå hen og blive et problem for virksomheder – ifølge ItProPortal.

Expleo har gennemført en undersøgelsen blandt 1030 virksomheder og it-chefer i større virksomheder i Europa og USA, og den viser, at den største bekymring her er, at gamle systemer bliver den helt store hæmsko, når det kommer til en fremtidig succes.

Flere penge på budgettet

For at klare den udfordring skal virksomhederne være klar til at allokere flere penge på deres it-budgetter, vurderer Expleo, hvilket 75 procent af de adspurgte er klar over og villige til at gøre.

Men det er også nødvendigt at sikre en kvalificeret arbejdsstyrke, og her udtrykker mange bekymring for, at den bliver svær at skaffe.

Stephen Magennis, nanaging director hos Expleo UK Technology siger til ItProPortal, at virksomheder skal være klar til at tilpasse sig ændringer i markedet og forbrugernes købsmønstre hurtigt. Han oplever dog, at mange virksomheder ikke er helt klar over, hvordan de skal komme i mål med den nødvendige digitale transformation for at sikre det.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S