Gamle it-systemer driller den digitale transformation

Den digitale transformation er i fuld gang, men i mange virksomheder står der stadig gamle systemer der driller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder i Danmark og resten af verden er i fuld gang med en større digitaliseringsproces, også kaldet den digitale transformation. Men selvom mange tager godt imod nye digitale løsninger, så står der stadig mange gamle it-systemer, og de hæmmer virksomhedernes overgang til moderne digitale løsninger.

Konsulentfirmaet Expleo vurderer, at det kan gå hen og blive et problem for virksomheder – ifølge ItProPortal.

Expleo har gennemført en undersøgelsen blandt 1030 virksomheder og it-chefer i større virksomheder i Europa og USA, og den viser, at den største bekymring her er, at gamle systemer bliver den helt store hæmsko, når det kommer til en fremtidig succes.

Flere penge på budgettet

For at klare den udfordring skal virksomhederne være klar til at allokere flere penge på deres it-budgetter, vurderer Expleo, hvilket 75 procent af de adspurgte er klar over og villige til at gøre.

Men det er også nødvendigt at sikre en kvalificeret arbejdsstyrke, og her udtrykker mange bekymring for, at den bliver svær at skaffe.

Stephen Magennis, nanaging director hos Expleo UK Technology siger til ItProPortal, at virksomheder skal være klar til at tilpasse sig ændringer i markedet og forbrugernes købsmønstre hurtigt. Han oplever dog, at mange virksomheder ikke er helt klar over, hvordan de skal komme i mål med den nødvendige digitale transformation for at sikre det.

Læses lige nu

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos