Gamle it-systemer driller den digitale transformation

Den digitale transformation er i fuld gang, men i mange virksomheder står der stadig gamle systemer der driller.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder i Danmark og resten af verden er i fuld gang med en større digitaliseringsproces, også kaldet den digitale transformation. Men selvom mange tager godt imod nye digitale løsninger, så står der stadig mange gamle it-systemer, og de hæmmer virksomhedernes overgang til moderne digitale løsninger.

Konsulentfirmaet Expleo vurderer, at det kan gå hen og blive et problem for virksomheder – ifølge ItProPortal.

Expleo har gennemført en undersøgelsen blandt 1030 virksomheder og it-chefer i større virksomheder i Europa og USA, og den viser, at den største bekymring her er, at gamle systemer bliver den helt store hæmsko, når det kommer til en fremtidig succes.

Flere penge på budgettet

For at klare den udfordring skal virksomhederne være klar til at allokere flere penge på deres it-budgetter, vurderer Expleo, hvilket 75 procent af de adspurgte er klar over og villige til at gøre.

Men det er også nødvendigt at sikre en kvalificeret arbejdsstyrke, og her udtrykker mange bekymring for, at den bliver svær at skaffe.

Stephen Magennis, nanaging director hos Expleo UK Technology siger til ItProPortal, at virksomheder skal være klar til at tilpasse sig ændringer i markedet og forbrugernes købsmønstre hurtigt. Han oplever dog, at mange virksomheder ikke er helt klar over, hvordan de skal komme i mål med den nødvendige digitale transformation for at sikre det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S