Skoda løfter sløret: Ny elbil får lang rækkevidde og stort bagagerum

Nu viser Škoda den første video af Enyaq Coupé iV uden camouflage. Den afslører et strømlinet design, som giver den eldrevne SUV klassens laveste luftmodstand.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Aerodynamikken er en vigtig faktor for en elbils rækkevidde. Jo lavere luftmodstand, desto længere rækkevidde, fordi bilen skal bruge mindre energi på at ‘presse’ sig gennem luften.

Nu viser Škoda den første video af den nye Enyaq Coupé iV uden camouflage, hvor man kan se konturerne af et strømlinet design, som også giver Enyaq Coupé iV klassens laveste luftmodstand. Faktisk er luftmodstandskoefficienten så lav som 0,234 Cw. Til sammenligning har den nye Škoda Fabia, som har minibilklassens laveste luftmodstand, en luftmodstandskoefficient på 0,28 Cw.

[video width="1920" height="1080" mp4="https://www.computerworld.dk/uploads/aod/2021/12/Mynewsdesk-2.mp4"][/video]

Lang rækkevidde

Den lave luftmodstand ses på rækkevidden. Med det største batteri på 82 kWh (netto 77 kWh) og en elmotor på 150 kW (204 hk)/310 Nm klarer Enyaq Coupé iV 80 mere end 535 km (WLTP) på en opladning

Med en længde på 4.653 mm og en højde på 1.617 mm er Enyaq Coupé iV 4 mm længere og 1 mm højere end Enyaq iV. Bredden på 1.879 mm og akselafstanden på 2.765 mm er den samme. Dermed er Enyaq Coupé iV også stort set lige så rummelig som Enyaq iV, selvom den faldende taglinje tager en anelse af pladsen i bagagerummet. Hvor Enyaq iV har 585 liter bagagerumsplads, har Enyaq Coupé iV 570 liter.

Kabine med bæredygtige materialer

I kabinen får man glæde af panoramaglastaget, som er standardudstyr. Det samme er interiørtemaet Design Selection Loft, der giver oplevelsen af en moderne stue.

Derudover er der en håndfuld andre Design Selections at vælge imellem, hvor f.eks. Design Selection Lodge har sædeindtræk af 40 procent ren uld og 60 procent polyester. Sidstnævnte er produceret af genbrugte PET-flasker – der går cirka 318 plasticflasker på et sæde.

Škoda Enyaq Coupé iV får verdenspremiere 31. januar i Prag og kommer til Danmark til sommer.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura