Skoda løfter sløret: Ny elbil får lang rækkevidde og stort bagagerum

Nu viser Škoda den første video af Enyaq Coupé iV uden camouflage. Den afslører et strømlinet design, som giver den eldrevne SUV klassens laveste luftmodstand.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Aerodynamikken er en vigtig faktor for en elbils rækkevidde. Jo lavere luftmodstand, desto længere rækkevidde, fordi bilen skal bruge mindre energi på at ‘presse’ sig gennem luften.

Nu viser Škoda den første video af den nye Enyaq Coupé iV uden camouflage, hvor man kan se konturerne af et strømlinet design, som også giver Enyaq Coupé iV klassens laveste luftmodstand. Faktisk er luftmodstandskoefficienten så lav som 0,234 Cw. Til sammenligning har den nye Škoda Fabia, som har minibilklassens laveste luftmodstand, en luftmodstandskoefficient på 0,28 Cw.

[video width="1920" height="1080" mp4="https://www.computerworld.dk/uploads/aod/2021/12/Mynewsdesk-2.mp4"][/video]

Lang rækkevidde

Den lave luftmodstand ses på rækkevidden. Med det største batteri på 82 kWh (netto 77 kWh) og en elmotor på 150 kW (204 hk)/310 Nm klarer Enyaq Coupé iV 80 mere end 535 km (WLTP) på en opladning

Med en længde på 4.653 mm og en højde på 1.617 mm er Enyaq Coupé iV 4 mm længere og 1 mm højere end Enyaq iV. Bredden på 1.879 mm og akselafstanden på 2.765 mm er den samme. Dermed er Enyaq Coupé iV også stort set lige så rummelig som Enyaq iV, selvom den faldende taglinje tager en anelse af pladsen i bagagerummet. Hvor Enyaq iV har 585 liter bagagerumsplads, har Enyaq Coupé iV 570 liter.

Kabine med bæredygtige materialer

I kabinen får man glæde af panoramaglastaget, som er standardudstyr. Det samme er interiørtemaet Design Selection Loft, der giver oplevelsen af en moderne stue.

Derudover er der en håndfuld andre Design Selections at vælge imellem, hvor f.eks. Design Selection Lodge har sædeindtræk af 40 procent ren uld og 60 procent polyester. Sidstnævnte er produceret af genbrugte PET-flasker – der går cirka 318 plasticflasker på et sæde.

Škoda Enyaq Coupé iV får verdenspremiere 31. januar i Prag og kommer til Danmark til sommer.

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job