Test: Nokia T20: Pæn - men lige lovlig sløv

Designet er flot, prisen er god, og den klarer det basale på fornuftig manér, men kompromisserne mærkes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du køber en tablet primært for at surfe lidt på nettet, læse opskrifter eller underholde børnene, er det ude af proportioner at betale flere tusinde kroner. Så kan denne billige Nokia være en mulighed.

Den er nydeligt designet. Vi forventer plastik i dette prissegment, men T20 er skabt i sandblæst aluminum og har relativt smalle rammer omkring skærmen. Det giver en høj kvalitetsfornemmelse.

Der er mulighed for at logge ind med ansigtsgenkendelse, hvilket bidrager til en brugervenlig oplevelse, der bakkes godt op af en overskuelig brugerflade, baseret på Android i mere eller mindre ren form.

Nokia garanterer to års systemopdateringer og tre års sikkerhedsopdateringer. Ret flot i denne prisklasse. Så langt giver T20 en oplevelse, der kan matche de dyrere i testen.

Skrabet teknologi

Men herfra går det ned ad bakke. Skærmen har nogenlunde skarphed, men er udvasket i farverne og halter på kontrast. Stereohøjttalerne lyder dog anstændigt.

Ydelsen er det absolut laveste for blot en nogenlunde smidig oplevelse. Basale opgaver som systemnavigation og websurfing klarer T20 fint, men glem alt om avancerede spil eller videoredigering. Med maksimalt 4 GB ram og 64 GB lagerplads levnes der heller ikke meget plads til multitasking og store app-biblioteker.

I sidste ende havde vi foretrukket, at Nokia havde brugt lidt mindre krudt på designet og prioriteret teknologien højere i stedet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS