Test: TCL 10 Tab Max: Det basale til fin pris

Prisen er overkommelig, og kvaliteten er tilstrækkelig til de mest almindelige opgaver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Skal din tablet bruges til at se lidt film på farten og underholde børnene, kræver det ikke den mest avancerede teknologi. Men det er selvfølgelig vigtigt, at det grundlæggende er i orden. Det er det i TCL 10 Tab Max, som sælges til fornuftig pris.

Designet er nydeligt med aluminum i kanterne og hård plast bagpå. En stilfuld tablet, som er dejlig let og nem at finde plads til i tasken.

Skærmen er det svageste led på en tablet. Hvis ikke kvaliteten af denne er god nok, bliver oplevelsen aldrig tilfredsstillende. Det er typisk her, de billige tablets kommer til kort.

Heldigvis har TCL forsynet 10 Tab Max med en skærm af anstændig kvalitet. TCL 10 Tab Max er selvsagt ikke på niveau med skærmene på de dyreste tablets, men det 10,3” store FHD+-display er lige præcis godt nok til at give en tilfredsstillende oplevelse, når du for eksempel ser film, surfer på nettet og lignende.

Fin til de små opgaver

Det er da netop også opgaver som disse, 10 Tab Max er bedst egnet til. Kræfterne er nemlig ikke kolossale. Du får lidt mere power end i Nokias tablet og dermed en lidt mere smidig oplevelse, men 10 Tab Max er ikke en tablet, der egner sig specielt godt til gaming eller krævende medieopgaver.

Små børnespil og den slags klarer den på ganske fin manér, og her får man også glæde af et par fine højttalere, der sikrer tålelig lyd, uden at man tilkobler eksterne højttalere.

Så selvom der er grænser for, hvad du kan anvende 10 Tab Max til, er den værd at overveje som en tablet til børnene, til sofahygge eller til underholdning på farten, da den i disse situationer leverer en ganske glimrende oplevelse.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S