Farvel til Windows 7: Nu er det slut med opdateringer

Enden er nået for Windows 7. Der kommer ikke flere opdateringer til styresystemet, som ellers har været et af de mest populære fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alle gode ting har en ende, man skal stoppe mens legen er god etc etc. Ja ja, vi ved det godt, men man kan nu alligevel godt være lidt trist over, at det nu er forbi for Windows 7.

For selvom vi selvfølgelig for længst er gået over til Windows 10, står Windows 7 som noget af det mest vellykkede fra Microsoft og en rigtig behagelig oplevelse ovenpå den rodebutik, der hed Windows Vista.

Ikke længere beskyttet

Her cirka ti år efter Windows 7 blev lanceret, trækker Microsoft nu stikket på systemet. Der kommer ikke flere opdateringer til Windows 7.

Den endelige slutdato er tirsdag d. 14. januar. Herefter vil enhver pc, der kører Windows 7 ikke længere få de nødvendige sikkerhedsopdateringer for at holde den beskyttet mod diverse vira m.m. Det anbefales derfor at finde en anden løsning med det samme.

Har du brug for en hjælpende hånd til at komme videre fra Windows 7, så læs vores guide her:

https://www.altomdata.dk/guide-kom-videre-fra-windows-7/

Annonce

Annonceindlæg fra Jysk IT

Sikkerhed skal være en del af driften

Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S