Farvel til Windows 7: Nu er det slut med opdateringer

Enden er nået for Windows 7. Der kommer ikke flere opdateringer til styresystemet, som ellers har været et af de mest populære fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alle gode ting har en ende, man skal stoppe mens legen er god etc etc. Ja ja, vi ved det godt, men man kan nu alligevel godt være lidt trist over, at det nu er forbi for Windows 7.

For selvom vi selvfølgelig for længst er gået over til Windows 10, står Windows 7 som noget af det mest vellykkede fra Microsoft og en rigtig behagelig oplevelse ovenpå den rodebutik, der hed Windows Vista.

Ikke længere beskyttet

Her cirka ti år efter Windows 7 blev lanceret, trækker Microsoft nu stikket på systemet. Der kommer ikke flere opdateringer til Windows 7.

Den endelige slutdato er tirsdag d. 14. januar. Herefter vil enhver pc, der kører Windows 7 ikke længere få de nødvendige sikkerhedsopdateringer for at holde den beskyttet mod diverse vira m.m. Det anbefales derfor at finde en anden løsning med det samme.

Har du brug for en hjælpende hånd til at komme videre fra Windows 7, så læs vores guide her:

https://www.altomdata.dk/guide-kom-videre-fra-windows-7/

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S