Netflix sænker billedkvaliteten på grund af Corona-krisen

På kraftig opfordring fra EU har Netflix valgt at sænke streamingkvaliteten, så presset på netværkene i Europa lettes i disse tider, hvor Corona-situationen betyder, at mange er nødt til arbejde hjemme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er pres på internettet for tiden. Når vi ikke kan se hinanden fysisk, så gør vi det via internettet, og når vi ikke kan komme ind på kontoret og arbejde, så gør vi det også derhjemme fra, over internettet. Også underholdningen sker via internettet fra diverse streamingtjenester, når vi ikke har mulighed for at gå ud til koncerter og i biografen, men EU sendte tidligere ugen en appel til streaming-giganten Netflix om ikke man ville sænke billedkvaliteten på deres tjeneste, for at lette presset på de i forvejen stærkt pressede netværk.

Reduktion på 25 procent

Denne opfordring har Netflix taget til efterretning. De næste 30 dage vil billedkvaliteten derfor være reduceret. Ikke sådan at du pludselig oplever at gå fra 4K til SD-kvalitet, det sker mere subtilt i form af en nedskalering i bitrate. Man vil næppe føle det store tab, men ikke desto mindre skal ændringen ifølge Netflix give en reduktion i trafikken på cirka 25 procent.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S