Netflix sænker billedkvaliteten på grund af Corona-krisen

På kraftig opfordring fra EU har Netflix valgt at sænke streamingkvaliteten, så presset på netværkene i Europa lettes i disse tider, hvor Corona-situationen betyder, at mange er nødt til arbejde hjemme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er pres på internettet for tiden. Når vi ikke kan se hinanden fysisk, så gør vi det via internettet, og når vi ikke kan komme ind på kontoret og arbejde, så gør vi det også derhjemme fra, over internettet. Også underholdningen sker via internettet fra diverse streamingtjenester, når vi ikke har mulighed for at gå ud til koncerter og i biografen, men EU sendte tidligere ugen en appel til streaming-giganten Netflix om ikke man ville sænke billedkvaliteten på deres tjeneste, for at lette presset på de i forvejen stærkt pressede netværk.

Reduktion på 25 procent

Denne opfordring har Netflix taget til efterretning. De næste 30 dage vil billedkvaliteten derfor være reduceret. Ikke sådan at du pludselig oplever at gå fra 4K til SD-kvalitet, det sker mere subtilt i form af en nedskalering i bitrate. Man vil næppe føle det store tab, men ikke desto mindre skal ændringen ifølge Netflix give en reduktion i trafikken på cirka 25 procent.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job