Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

B&O reddet: Henter 400 millioner på aktiemarkedet

B&O kan fortsætte driften, efter der er givet godkendelse til at sælge nye aktier.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

B&O har i dag grad kunne mærke corona. I forvejen var økonomien haltende, men nedlukningen i det meste af verden betød at den danske producent pludselig stod med en akut mangel på 400 millioner for at kunne fortsætte driften.

Pengene kunne imidlertid hentes ved at udstede 81,5 millioner nye aktier, som eksisterende aktionærer kunne få lov at købe til spotpris på 5 kroner stykket. Normalt er prisen 23,76 kroner på den københavnske børs.

Reddet for nu

Det har aktionærerne nu givet grønt lys for, og derfor ser det faktisk ud som om at B&O redder skindet i denne omgang.

Det betyder imidlertid ikke at producenten er fri for udfordringer i fremtiden, for økonomien er ikke sund, corona eller ej.

For nylig valgte B&O at ansætte grevinde Alexandra i en marketingstilling:

https://www.altomdata.dk/grevinde-alexandra-er-blevet-ansat-hos-bo/




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Er der en vej uden om usikker, kostbar og kompleks clouddrift?

Få indsigt i konklusionerne fra en nylig, storstilet undersøgelse fra Computerworld og Veritas med svar fra mere end 100 danske IT-topchefer i detaljer om deres erfaringer med de seneste års bevægelse mod cloudbaserede platforme og services. Derudover får du bud på, hvordan man som virksomhed både høster fordelene ved øget clouddrift og et stigende antal leverandører. Vel at mærke samtidig med, at man får det overblik, som gør det muligt at drive infrastrukturen sikkert og effektivt.

05. oktober 2023 | Læs mere


Hvor kommer cybertruslerne fra i OT-miljøer?

Sammen med en række eksperter vil du blive indviet, hvilke udfordringer virksomheder typisk skal forholde sig til, for at sikre OT-miljøet mod udefrakommende trusler og cyberangreb.

10. oktober 2023 | Læs mere


Øg virksomhedens agilitet med modulære og fleksible forretningssystemer

Hvordan kan kravet til øget fleksibilitet og agilitet afspejles i din virksomheds valg af forretningssystemer? Med udgangspunkt i Microsoft Dynamics 365-platformen giver vi i webinaret inspiration til, hvordan du bliver i stand til at reagere hurtigt på skiftende markedsvilkår, begivenheder og kriser, der kan udfordre din forretning.

11. oktober 2023 | Læs mere