Stor opdatering klar til et udvalg af Huawei-mobiler - se om din er på listen

Huawei har netop udsendt en stor system opdatering til deres smartphones. EMUI 10.1 skal give en flydende oplevelse på tværs af enheder. Se hvilke mobiler der får den her ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mens samarbejdet med Google og dermed den direkte adgang til Android efterhånden ser ud til at være fortid, så melder Huawei sig klar med udrulningsplanen for den nyeste version af deres egen brugerflade. En brugerflade der fortsat kører med Android som motor, men i den frie open source udgave, så Huawei ikke er hæmmet af amerikanske restriktioner.

Frisk design

Designet af EMUI 10.1 er baseret på samme princip, som blev introduceret i forbindelse med EMUI 10 – Beyond Beauty. Men der er nye tilføjelser og forbedringer, der skal optimere brugeroplevelsen.

I forbindelse med EMUI10 lancerede Huawei Always on Display med levende farver. EMUI 10.1 præsenterer 3D Rendered Always-on Display, som adskiller digitale figurer og skikkelser fra baggrunden i en flerlags-konstruktion. Denne funktion vil blive rullet ud til flere enheder i denne opdatering, men tilgængeligheden kan variere afhængig af model).

I den nye version vil brugerne også se tre fingeraftryksanimationer til at låse smartphonen op, som er inspireret af elementerne jord, ild og vand.

Arbejd med flere apps

Når man swiper mod midten fra begge sider vises et sidepanel, hvorfra apps kan trækkes ud og derved startes den nye Multi-Window-funktion. Brugere kan arbejde med to apps samtidigt – trække og slippe billeder, tekst og filer fra den ene til den anden i ét og samme vindue. Desuden gør svævende notifikationer det nemt at besvare beskeder uden at skulle forlade den aktuelle app.

For at sikre, at smartphonens scroll-animation ser flydende og naturlig ud for det menneskelige øje, har Huawei tilføjet det nye Friction Slide baseret på fysikkens love. Som et resultat vil man opleve en optimal acceleration, når man scroller, selv ved varierende opdateringsfrekvens, hvilket giver brugeren en super jævn og gnidningsfri oplevelse, når man læser en artikel eller browser en hjemmeside.

Forbind med pc'en

Huawei Share er bedre end nogensinde før. Funktionen, der oprindeligt blev introduceret for at muliggøre højhastighedstransmission af data mellem smartphones og PC'er, kan nu facilitere overførsler mellem 1+8-enheder, inklusiv smartphones, PC'er, smart-højtalere, tablets og mere.

Med EMUI10 præsenterede Huawei funktionen Multi-skærm-samarbejde, der muliggør sammenkoblingen af flere skærme mellem Huawei smartphones og bærbare, så begge enheder kan anvendes på samme skærm. EMUI 10.1 tilføjer flere muligheder til denne funktion, som eksempelvis at modtage lyd- eller videoopkald på PC, at bruge PC-applikationer til at åbne filer og hyperlinks på smartphones eller at anvende telefonens mobildata på PC'en med et enkelt klik. Dette gnidningsfrie samarbejde mellem skærme vil øge brugernes produktivitet og effektivitet, særligt i et kontor-setup.

Fotos på tværs af enheder

Huawei EMUI 10.1 gør det muligt for brugerne at få adgang til billeder på tværs af platforme via Cross-Device Photo Gallery. Hvis en bruger f.eks. har nogle billeder på sin smartphone og nogle andre på sin bærbare computer, vil denne tværgående enhedsforbindelse gøre det muligt for brugeren at browse og søge blandt alle filerne på én skærm, forudsat at de er tilsluttet det samme Wi-Fi AP-netværk og logget ind på det samme HUAWEI-ID. Cross-Device Photo Gallery er nu tilgængelig i Europa og vil snart blive rullet ud i flere lande.

Disse mobiler får den nye EMUI 10.1 opdatering:

HUAWEI Mate 20
HUAWEI Mate 20 Pro
HUAWEI Mate 20 X (5G)
HUAWEI Mate 30 Pro
HUAWEI Mate Xs
HUAWEI Nova 5T
HUAWEI P30
HUAWEI P30 Pro
HUAWEI P40 lite
PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 20 RS

For at drage fordel af alle mulighederne i EMUI 10. 1, kan du tjekke, hvorvidt funktionerne understøttes under Indstillinger > System & Update > Software Update på din smartphone.

Læses lige nu

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos