Stor opdatering klar til et udvalg af Huawei-mobiler - se om din er på listen

Huawei har netop udsendt en stor system opdatering til deres smartphones. EMUI 10.1 skal give en flydende oplevelse på tværs af enheder. Se hvilke mobiler der får den her ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mens samarbejdet med Google og dermed den direkte adgang til Android efterhånden ser ud til at være fortid, så melder Huawei sig klar med udrulningsplanen for den nyeste version af deres egen brugerflade. En brugerflade der fortsat kører med Android som motor, men i den frie open source udgave, så Huawei ikke er hæmmet af amerikanske restriktioner.

Frisk design

Designet af EMUI 10.1 er baseret på samme princip, som blev introduceret i forbindelse med EMUI 10 – Beyond Beauty. Men der er nye tilføjelser og forbedringer, der skal optimere brugeroplevelsen.

I forbindelse med EMUI10 lancerede Huawei Always on Display med levende farver. EMUI 10.1 præsenterer 3D Rendered Always-on Display, som adskiller digitale figurer og skikkelser fra baggrunden i en flerlags-konstruktion. Denne funktion vil blive rullet ud til flere enheder i denne opdatering, men tilgængeligheden kan variere afhængig af model).

I den nye version vil brugerne også se tre fingeraftryksanimationer til at låse smartphonen op, som er inspireret af elementerne jord, ild og vand.

Arbejd med flere apps

Når man swiper mod midten fra begge sider vises et sidepanel, hvorfra apps kan trækkes ud og derved startes den nye Multi-Window-funktion. Brugere kan arbejde med to apps samtidigt – trække og slippe billeder, tekst og filer fra den ene til den anden i ét og samme vindue. Desuden gør svævende notifikationer det nemt at besvare beskeder uden at skulle forlade den aktuelle app.

For at sikre, at smartphonens scroll-animation ser flydende og naturlig ud for det menneskelige øje, har Huawei tilføjet det nye Friction Slide baseret på fysikkens love. Som et resultat vil man opleve en optimal acceleration, når man scroller, selv ved varierende opdateringsfrekvens, hvilket giver brugeren en super jævn og gnidningsfri oplevelse, når man læser en artikel eller browser en hjemmeside.

Forbind med pc'en

Huawei Share er bedre end nogensinde før. Funktionen, der oprindeligt blev introduceret for at muliggøre højhastighedstransmission af data mellem smartphones og PC'er, kan nu facilitere overførsler mellem 1+8-enheder, inklusiv smartphones, PC'er, smart-højtalere, tablets og mere.

Med EMUI10 præsenterede Huawei funktionen Multi-skærm-samarbejde, der muliggør sammenkoblingen af flere skærme mellem Huawei smartphones og bærbare, så begge enheder kan anvendes på samme skærm. EMUI 10.1 tilføjer flere muligheder til denne funktion, som eksempelvis at modtage lyd- eller videoopkald på PC, at bruge PC-applikationer til at åbne filer og hyperlinks på smartphones eller at anvende telefonens mobildata på PC'en med et enkelt klik. Dette gnidningsfrie samarbejde mellem skærme vil øge brugernes produktivitet og effektivitet, særligt i et kontor-setup.

Fotos på tværs af enheder

Huawei EMUI 10.1 gør det muligt for brugerne at få adgang til billeder på tværs af platforme via Cross-Device Photo Gallery. Hvis en bruger f.eks. har nogle billeder på sin smartphone og nogle andre på sin bærbare computer, vil denne tværgående enhedsforbindelse gøre det muligt for brugeren at browse og søge blandt alle filerne på én skærm, forudsat at de er tilsluttet det samme Wi-Fi AP-netværk og logget ind på det samme HUAWEI-ID. Cross-Device Photo Gallery er nu tilgængelig i Europa og vil snart blive rullet ud i flere lande.

Disse mobiler får den nye EMUI 10.1 opdatering:

HUAWEI Mate 20
HUAWEI Mate 20 Pro
HUAWEI Mate 20 X (5G)
HUAWEI Mate 30 Pro
HUAWEI Mate Xs
HUAWEI Nova 5T
HUAWEI P30
HUAWEI P30 Pro
HUAWEI P40 lite
PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 20 RS

For at drage fordel af alle mulighederne i EMUI 10. 1, kan du tjekke, hvorvidt funktionerne understøttes under Indstillinger > System & Update > Software Update på din smartphone.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S