Disney+ er åben! Superhelte og tegnefilm-figurer indtager de danske stuer

En ny streamingtjeneste slår portene op for danskerne i dag. Disney+ byder på alt fra gamle Disney-klassikere til Marvel-film og det fulde Simpsons katalog til en pris, der betydeligt billigere end de fleste konkurrenter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der bliver ikke mangel på underholdning for dem, der vil bruge efteråret foran flimmerkassen. Og for os der allerede er håbløst bagud med mange af de spændende serier på de øvrige tjenester, er der nu endnu mere at have dårlig samvittighed over.

I dag åbner Disney+ endelig den helt store godtepose af film, serier og dokumentarudsendelser. Danskerne kan nu klikke sig ind og kaste sig over indholdet. Altså på betingelse af at man har et abonnement.

Sådan et koster 59 kroner om måneden - betydeligt lavere end konkurrenter som Netflix og HBO Nordic, især når man også taget i betragtning at luksus-features som 4K-streaming, Dolby Atmos m.m. er inkluderet.

Ikke kun Disney

Det klassiske Disney-indhold fylder en del på tjenesten, men det er langt fra det eneste der er. Det komplette Star Wars katalog finder du også, inklusiv den nye serie, The Mandalorian, og dertil kommer masser af Marvel-film og serier.

Er du et par sæsoner eller tyve bagud med Simpsons, så er der også mulighed for at få indhentet disse. Det fulde katalog af hele 30 sæsoner og mere end 600 afsnit (plus et par film) er nemlig også tilgængeligt.

Dertil kommer en mængde egenproducerede film og serier samt en stor mængde dokumentarudsendelser og naturfilm fra National Geography.

https://www.altomdata.dk/det-faar-danskerne-paa-disney-alt-indhold-afsloeret/

Tjenesten er bygget op i samme stil som vi kender det fra Netflix og HBO Nordic, så det er nemt at finde rundt. Vi har allerede taget et smugkig og var positivt over den nemme navigation og ikke mindst mulighederne for at vælge forskellige formater på noget af indholdet.

Klik og se mere på Disney+.

Annonce

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest