Disney+ er åben! Superhelte og tegnefilm-figurer indtager de danske stuer

En ny streamingtjeneste slår portene op for danskerne i dag. Disney+ byder på alt fra gamle Disney-klassikere til Marvel-film og det fulde Simpsons katalog til en pris, der betydeligt billigere end de fleste konkurrenter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der bliver ikke mangel på underholdning for dem, der vil bruge efteråret foran flimmerkassen. Og for os der allerede er håbløst bagud med mange af de spændende serier på de øvrige tjenester, er der nu endnu mere at have dårlig samvittighed over.

I dag åbner Disney+ endelig den helt store godtepose af film, serier og dokumentarudsendelser. Danskerne kan nu klikke sig ind og kaste sig over indholdet. Altså på betingelse af at man har et abonnement.

Sådan et koster 59 kroner om måneden - betydeligt lavere end konkurrenter som Netflix og HBO Nordic, især når man også taget i betragtning at luksus-features som 4K-streaming, Dolby Atmos m.m. er inkluderet.

Ikke kun Disney

Det klassiske Disney-indhold fylder en del på tjenesten, men det er langt fra det eneste der er. Det komplette Star Wars katalog finder du også, inklusiv den nye serie, The Mandalorian, og dertil kommer masser af Marvel-film og serier.

Er du et par sæsoner eller tyve bagud med Simpsons, så er der også mulighed for at få indhentet disse. Det fulde katalog af hele 30 sæsoner og mere end 600 afsnit (plus et par film) er nemlig også tilgængeligt.

Dertil kommer en mængde egenproducerede film og serier samt en stor mængde dokumentarudsendelser og naturfilm fra National Geography.

https://www.altomdata.dk/det-faar-danskerne-paa-disney-alt-indhold-afsloeret/

Tjenesten er bygget op i samme stil som vi kender det fra Netflix og HBO Nordic, så det er nemt at finde rundt. Vi har allerede taget et smugkig og var positivt over den nemme navigation og ikke mindst mulighederne for at vælge forskellige formater på noget af indholdet.

Klik og se mere på Disney+.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS