CES: Sonys elbil tættere på lancering - klar i ny SUV-version

Ved CES-messen har Sony fremvist en ny version af elbilen Vision-S, der kan komme i produktion i en ikke alt for fjern fremtid.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den første Vision-S blev fremvist ved CES for to år siden, dengang som et koncept. Men efterfølgende er den blevet testkørt på offentlige veje, og ganske overraskende stopper Sony ikke der. Udviklingen er fortsat og ved den igangværende CES-messe har Sony netop løftet sløret for en helt ny version af bilen.

Her er tale om en SUV-type, som er mere rummelig end den sporty første model, Vision-S 01.

Spil PS5 på bagsædet

Den nye model anvender samme EV/cloud platform som den første prototype (VISION-S 01), men rummer plads til 7 personer. Den registrerer omgivelserne i realtid med både foto-sensorer og LiDAR-sensorer monteret 360 grader rundt om bilen. De gør det muligt for føreren præcist at orienterer sig efter udrykningskøretøjer, for en større sikkerhed. Sony arbejder mod at opnå et Level 2+ niveau af fører-assistance.

Vi ser et kig på den nye Vision-S på CES-messen. Vi ser et kig på den nye Vision-S på CES-messen.

Det visuelle look på bilens display samt bilens lyde ved acceleration og deacceleration kan fintunes  af brugeren, mens bilen indstillinger, nøgler m.m. kan synkroniseres til skyen via 5G. Opdatering af bilen sker ligeledes via skyen.

Bilens lydsystem er kompatibelt med “360 Reality Audio”, så passagererne får oplevelsen af at være tilstede ved en koncert, når man lytter til musik. Film og underholdning kan streames til bilens skærme, både ved forsæder og bagsæder, ligesom PlayStation 5 spil kan spilles via skyen, hvis man har en konsol i hjemmet.

Ny elbilsdivision

I foråret 2022 etablerer Sony selskabet “Sony Mobility Inc.”, hvorfra man vil udforske mulighederne for at træde ind på elbilsmarkedet. Selskabet vil desuden stræbe mod at gøre optimal udnyttelse af AI og robotteknologi, for at hjælpe til at skabe en verden, hvor mennesker kan leve i harmoni med robotter på daglig basis.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job