Volvo og Qualcomm går sammen om ny infotainment-platform til elbiler

Snapdragon Cockpit Platforms lanceres i den kommende generation af fuldelektriske Volvo og Polestar modeller og tager det Android-baserede infotainmentsystem til det næste niveau.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Biler fylder en del på CES-messen, også i år, selvom der også store tomme pletter i hallerne for transportmidler.

Blandt de store nyheder på den front, er et nyt samarbejde mellem Volvo og chipproducenten Qualcomm.

Volvo Cars/Snapdragon 8155

Qualcomms Snapdragon Cockpit Platforms er designet til at være en central enhed for højtydende databehandling. Systemet kan håndtere yderst kompleks grafik, lyd og kunstig intelligens og vil blive implementeret i den kommende Polestar 3 SUV og i Volvo Cars' kommende fuldelektriske SUV.

Infotainmentsystem bliver dobbelt så hurtigt

Med den nyeste version af Snapdragon Automotive Platforms vil det nye infotainmentsystem være mere end dobbelt så hurtigt, mens grafikgenereringen vil være op til ti gange hurtigere.

"Volvo Cars er en virksomhed, der tror på, at samarbejde med teknologiledere som Qualcomm Technologies Inc. og Google leverer den bedste oplevelse for vores kunder," udtaler Henrik Green, Volvo Cars’ teknologichef. "Med Qualcomm-teknologi i vores kommende fuldelektriske SUV når vores Google Android-baserede infotainmentsystem nye højder."

Sammen med Qualcomm og Google kan Volvo Cars i sin næste generation af fuldelektriske biler levere bedre video, lyd og konnektivitet.

"Vores mål er at støtte Volvo Cars ved at integrere topmoderne, skalerbar og opgraderbar teknologi, der giver førsteklasses oplevelser i dag og i fremtiden," udtaler Enrico Salvatori, Senior Vice President & President for Qualcomm Europe, Inc. "Vi er stolte over den stærke organisatoriske koncentration inden for bilindustrien,som vi har i Europa og som spænder over teknik, service, produktmarkedsføring og go-to-market."

Samtidig omfatter samarbejdet fremtidige forbedringer, der løbende skal rulles ud via skyen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect