Volvo og Qualcomm går sammen om ny infotainment-platform til elbiler

Snapdragon Cockpit Platforms lanceres i den kommende generation af fuldelektriske Volvo og Polestar modeller og tager det Android-baserede infotainmentsystem til det næste niveau.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Biler fylder en del på CES-messen, også i år, selvom der også store tomme pletter i hallerne for transportmidler.

Blandt de store nyheder på den front, er et nyt samarbejde mellem Volvo og chipproducenten Qualcomm.

Volvo Cars/Snapdragon 8155

Qualcomms Snapdragon Cockpit Platforms er designet til at være en central enhed for højtydende databehandling. Systemet kan håndtere yderst kompleks grafik, lyd og kunstig intelligens og vil blive implementeret i den kommende Polestar 3 SUV og i Volvo Cars' kommende fuldelektriske SUV.

Infotainmentsystem bliver dobbelt så hurtigt

Med den nyeste version af Snapdragon Automotive Platforms vil det nye infotainmentsystem være mere end dobbelt så hurtigt, mens grafikgenereringen vil være op til ti gange hurtigere.

"Volvo Cars er en virksomhed, der tror på, at samarbejde med teknologiledere som Qualcomm Technologies Inc. og Google leverer den bedste oplevelse for vores kunder," udtaler Henrik Green, Volvo Cars’ teknologichef. "Med Qualcomm-teknologi i vores kommende fuldelektriske SUV når vores Google Android-baserede infotainmentsystem nye højder."

Sammen med Qualcomm og Google kan Volvo Cars i sin næste generation af fuldelektriske biler levere bedre video, lyd og konnektivitet.

"Vores mål er at støtte Volvo Cars ved at integrere topmoderne, skalerbar og opgraderbar teknologi, der giver førsteklasses oplevelser i dag og i fremtiden," udtaler Enrico Salvatori, Senior Vice President & President for Qualcomm Europe, Inc. "Vi er stolte over den stærke organisatoriske koncentration inden for bilindustrien,som vi har i Europa og som spænder over teknik, service, produktmarkedsføring og go-to-market."

Samtidig omfatter samarbejdet fremtidige forbedringer, der løbende skal rulles ud via skyen.

Center For IT og Medicoteknologi

Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

Københavnsområdet

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College