Test: Argon Pro AG254FG: Lille gamingskærm overbeviser stort

Med sine 24” imponerer denne Argon Pro AG254FG ikke med sine dimensioner. Det er til gengæld et af de få punkter, hvor den ikke er ret vild.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du kan få gamingskærme på op imod 50”, og 32” er vel nærmest blevet normalen. Så kan en 24,5”-skærm som denne Argon AG254FG næppe få gameren til at hoppe op af gamingstolen af begejstring. Og da slet ikke, når prisen er over 6000 kroner.

Det kan du få mange gode og større skærme for. Du kan også få skærme med højere opløsning end full HD, som det er tilfældet her. Så forventningerne er ikke høje. Men billedet ændrer sig bogstavelig talt, når du tager Argon-monitoren i brug.

Skærmen er egentlig ganske ordinær ved første kig – med en lidt for bred ramme i bunden og med et uskønt og alt for stort logo. Skærmen er også ret tyk og har et meget stort område til at hæfte foden fast. Det skyldes blandt andet, at der er et stik i skærmarmen.

Der er lys i røde striber bag på skærmen. Lysstyrken kan du selv justere, ligesom du kan få et Argon-logo vist på skrivebordet foran dig. Det kan du dæmpe med en knap i bunden af skærmfoden.

Selve skærm­armen er yderst solidt og lækkert lavet i aluminium. Den er nærmest et stykke brugskunst. Du vil nok synes, at armen ligner mange andre, men kvaliteten af metallet og udførelsen er flot.

Masser af muligheder

Når du tænder skærmen, får du en lang række muligheder. Du kan med en enkelt knap bagpå styre mange forskellige gamingindstillinger. Du kan samtidig bede skærmen oplyse dig den aktuelle fps (billeder pr. sekund). Og her kan du gå op til forrygende 360 billeder i sekundet – eller mere end dobbelt så højt som på mange gamingskærme.

Læg dertil en sRGB-skala på 110 % (som det kræves til e-sport) og HDR 400-teknologi, og du har et skærmpanel, der i den grad sparker fra sig. IPS-panelet er G-Sync-klar og kan matche det signal, din kraftige gamingcomputer kan levere.

Responstiden er 1 ms – det er nærmest standard nu. Men sæt billede på, og du vil opdage, at Pro-tilføjelsen i skærmens navn ikke er for sjov. Billedet står ekstremt roligt, selv når der er fuld fart på et spil.

Her fandt vi, at nogle af vores gamingcomputere faktisk satte den øverste grænse for, hvad vi kunne vise. Ved at låne en nyere og særdeles heftig gamingmaskine kunne vi opleve skærmens fulde potentiale.

AG254FG er en gamingskærm, men den kan i principppet også bruges som allround-skærm – ikke mindst på grund af de mange muligheder for indstillinger.

Her vil de fleste dog takke nej, for skærmstørrelse og opløsning matcher ikke andet end gaming, hvor den vil fryde de ægte spil­entusiaster.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS