Nu bliver grafikkort billigere

Priserne på de eftertragtede grafikkort fra AMD og Nvidia er endelig begyndt at falde, efter at have nået rekordhøjder i 2021.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alene det at få lov at købe et af de nyeste grafikkort eller for den sags skyld en konsol eller gaming-pc med et af dem installeret har været en bedrift i sig selv. Og hvis man skulle være så heldig at det lykkedes, skulle der graves dybt i lommen. Det seneste halvandet års tid har efterspørgslen og priserne på grafikkort vokset sig til et niveau, der ikke er set lignende før.

Corona og krypto

De primære årsager har været en corona-pandemi, der har udfordret produktionen og et kryptovaluta-marked, der har gjort krav på enorme mængde grafikkort til mining. Derudover har nedlukninger sat gang i gaming-lysten hos forbrugerne, og det samtidig med at der er udsendt nye versioner af markedets største spillekonsoller på markedet, begge udstyret med nye og stærke grafikkort.

Kurven er knækket

I januar er der imidlertid begyndt at vise sig tegn på faldende priser og større tilgængelighed. Det viser de seneste data fra 3DCenter. Dette skyldes, i hvert fald til dels, et fald i priser på krypto-valutaen Ethereum.

Tallene støttes op af faldende brugtpriser på eBay. Her er grafikkort som eksempelvis Radeon RX 6600 XT faldet 11,6 procent, ifølge Tom's Hardware. Brugtpriserne er dog fortsat væsentligt højere end producenternes anbefalede priser. Radeon RX 6600 XT har en vejledende pris på 329 dollars, men sælges til en gennemsnitspris på 518,66 dollars på eBay.

Langt til normaliserede priser

Priserne på konsoller er ligeledes faldet ifølge The Verge. Den nyeste PlayStation og Xbox kan fås omkring 100 dollars billigere nu, sammenlignet med perioden før nytår. Dette kunne tyde på at den massive efterspørgsel er ved at aftage en smule.

Trods gryende tendens til faldende priser, er vi stadig milevidt fra niveauet for cirka halvandet år siden, og vi skal nok ind i 2023 før vi ser et stabiliseret marked med nogenlunde normale priser.

https://www.altomdata.dk/grafikkort-test-den-nye-generation-af-kvalitetskort/

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S