Nu bliver grafikkort billigere

Priserne på de eftertragtede grafikkort fra AMD og Nvidia er endelig begyndt at falde, efter at have nået rekordhøjder i 2021.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alene det at få lov at købe et af de nyeste grafikkort eller for den sags skyld en konsol eller gaming-pc med et af dem installeret har været en bedrift i sig selv. Og hvis man skulle være så heldig at det lykkedes, skulle der graves dybt i lommen. Det seneste halvandet års tid har efterspørgslen og priserne på grafikkort vokset sig til et niveau, der ikke er set lignende før.

Corona og krypto

De primære årsager har været en corona-pandemi, der har udfordret produktionen og et kryptovaluta-marked, der har gjort krav på enorme mængde grafikkort til mining. Derudover har nedlukninger sat gang i gaming-lysten hos forbrugerne, og det samtidig med at der er udsendt nye versioner af markedets største spillekonsoller på markedet, begge udstyret med nye og stærke grafikkort.

Kurven er knækket

I januar er der imidlertid begyndt at vise sig tegn på faldende priser og større tilgængelighed. Det viser de seneste data fra 3DCenter. Dette skyldes, i hvert fald til dels, et fald i priser på krypto-valutaen Ethereum.

Tallene støttes op af faldende brugtpriser på eBay. Her er grafikkort som eksempelvis Radeon RX 6600 XT faldet 11,6 procent, ifølge Tom's Hardware. Brugtpriserne er dog fortsat væsentligt højere end producenternes anbefalede priser. Radeon RX 6600 XT har en vejledende pris på 329 dollars, men sælges til en gennemsnitspris på 518,66 dollars på eBay.

Langt til normaliserede priser

Priserne på konsoller er ligeledes faldet ifølge The Verge. Den nyeste PlayStation og Xbox kan fås omkring 100 dollars billigere nu, sammenlignet med perioden før nytår. Dette kunne tyde på at den massive efterspørgsel er ved at aftage en smule.

Trods gryende tendens til faldende priser, er vi stadig milevidt fra niveauet for cirka halvandet år siden, og vi skal nok ind i 2023 før vi ser et stabiliseret marked med nogenlunde normale priser.

https://www.altomdata.dk/grafikkort-test-den-nye-generation-af-kvalitetskort/

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S