Nu bliver grafikkort billigere

Priserne på de eftertragtede grafikkort fra AMD og Nvidia er endelig begyndt at falde, efter at have nået rekordhøjder i 2021.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alene det at få lov at købe et af de nyeste grafikkort eller for den sags skyld en konsol eller gaming-pc med et af dem installeret har været en bedrift i sig selv. Og hvis man skulle være så heldig at det lykkedes, skulle der graves dybt i lommen. Det seneste halvandet års tid har efterspørgslen og priserne på grafikkort vokset sig til et niveau, der ikke er set lignende før.

Corona og krypto

De primære årsager har været en corona-pandemi, der har udfordret produktionen og et kryptovaluta-marked, der har gjort krav på enorme mængde grafikkort til mining. Derudover har nedlukninger sat gang i gaming-lysten hos forbrugerne, og det samtidig med at der er udsendt nye versioner af markedets største spillekonsoller på markedet, begge udstyret med nye og stærke grafikkort.

Kurven er knækket

I januar er der imidlertid begyndt at vise sig tegn på faldende priser og større tilgængelighed. Det viser de seneste data fra 3DCenter. Dette skyldes, i hvert fald til dels, et fald i priser på krypto-valutaen Ethereum.

Tallene støttes op af faldende brugtpriser på eBay. Her er grafikkort som eksempelvis Radeon RX 6600 XT faldet 11,6 procent, ifølge Tom's Hardware. Brugtpriserne er dog fortsat væsentligt højere end producenternes anbefalede priser. Radeon RX 6600 XT har en vejledende pris på 329 dollars, men sælges til en gennemsnitspris på 518,66 dollars på eBay.

Langt til normaliserede priser

Priserne på konsoller er ligeledes faldet ifølge The Verge. Den nyeste PlayStation og Xbox kan fås omkring 100 dollars billigere nu, sammenlignet med perioden før nytår. Dette kunne tyde på at den massive efterspørgsel er ved at aftage en smule.

Trods gryende tendens til faldende priser, er vi stadig milevidt fra niveauet for cirka halvandet år siden, og vi skal nok ind i 2023 før vi ser et stabiliseret marked med nogenlunde normale priser.

https://www.altomdata.dk/grafikkort-test-den-nye-generation-af-kvalitetskort/

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos