Test: Epos H6PRO: Det bedste af to verdener

Dette headset fås som både åbent og lukket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

H6PRO stiller pc-gamerne over for et valg: Skal jeg købe hovedtelefoner, der har åben eller lukket konstruktion? Normalt har vi intet valg, fordi de fleste producenter af gamingheadset går varmt ind for den lukkede type. Vi slår derimod gerne et slag for de åbne.

H6PRO er en oplagt mulighed for at sammenligne de to, fordi begge modeller er ens bortset fra nogle få akustiske funktioner. Uanset, hvad for en af dem man vælger, får man et komfortabelt headset med en aftagelig flip-to-mute-mikrofon af høj kvalitet og med strålende byggekvalitet.

Hver sine fordele

Når vi ser på den åbne udgave, får man en mere eksponeret ørekop og åndbare ørepuder. Alene disse to ændringer giver en afslappet og bred akustisk profil, der dæmper nogle af de mere skrappe toner, som man kan opleve med en lukket enhed.

Den lukkede version lyder lidt skrappere, men med ørepuder af kunstlæder er den lidt mere behagelig på hovedet, og nok så vigtigt for nogle giver den bedre støjisolering.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job