Test: Epos H6PRO: Det bedste af to verdener

Dette headset fås som både åbent og lukket.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

H6PRO stiller pc-gamerne over for et valg: Skal jeg købe hovedtelefoner, der har åben eller lukket konstruktion? Normalt har vi intet valg, fordi de fleste producenter af gamingheadset går varmt ind for den lukkede type. Vi slår derimod gerne et slag for de åbne.

H6PRO er en oplagt mulighed for at sammenligne de to, fordi begge modeller er ens bortset fra nogle få akustiske funktioner. Uanset, hvad for en af dem man vælger, får man et komfortabelt headset med en aftagelig flip-to-mute-mikrofon af høj kvalitet og med strålende byggekvalitet.

Hver sine fordele

Når vi ser på den åbne udgave, får man en mere eksponeret ørekop og åndbare ørepuder. Alene disse to ændringer giver en afslappet og bred akustisk profil, der dæmper nogle af de mere skrappe toner, som man kan opleve med en lukket enhed.

Den lukkede version lyder lidt skrappere, men med ørepuder af kunstlæder er den lidt mere behagelig på hovedet, og nok så vigtigt for nogle giver den bedre støjisolering.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S