Test: Canon Pixma G3560: En kreativ blæksprutte

Effektiv, driftssikker, og samtidig fuld af fine funktioner til kreative opgaver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du går og ønsker dig en kvalitetsprinter, der kan lidt af det hele, er Pixma G3560 et godt bud. Den yder effektivt og dækker et stort udvalg af forbrugs-scenarier.

Det er en bastant sag, men nogenlunde kompakt. Foroven er et lille LCD-display samt trykknapper – lidt gammeldags, men få den på nettet som det første, så er det lige til at printe fra mobil og pc.

Med en hastighed på 10,8 sider i sekundet, er det ikke en sprinter til store dokumentstakke. Driftsikkerheden er dog høj, og printeren er forholdsvis økonomifornuftig, så til kontoret, hvor printvolumen er moderat, kan den sagtens være en fin løsning. Især hvis printbehovet er mere varieret end blot sort/hvidt tekstprint.

Pixma G3560 er nemlig gearet til lidt af hvert, ikke mindst visuelt avancerede opgaver som fotos og grafik. Sammenlignet med HP-printerne er teknologien til fotoprint mere raffineret, hvilket giver sig udtryk i naturlige farver og fine overgange i nuancerne.

TO typer sort

At der anvendes forskellige printhoveder til sort og til farve gør gengivelsen glimrende i begge tilfælde. Pixma G3560 leverer ikke kun flotte farvefoto men også rigtig fine tekstdokumenter, og da beholderen til sort blæk er betydeligt større end dem til farver, er risikoen for, at man pludselig står uden at kunne udskrive dokumenter, fordi man har printet en masse fotos, ikke stor.

Til mange typer print

Printeren har store blækbeholdere, så man kan udskrive i lange baner, før man løber tør. De genopfyldes nemt med plastflasker.

Der er mulighed for at printe på et væld af forskellige papirtyper, fra almindeligt printerpapir til fotopapir af alskens slags samt karton og meget andet. Længder op til 1,2 meter understøttes, så man eksempelvis kan udskrive lange bannere.

Kopi og scan klarer printeren også på ganske fornuftig manér, og med de brugervenlige apps, der kan hentes til mobil og pc, administreres opgaverne nemt.

Det er således en printer, der byder på kvalitet og er pålidelig i en lang række af forskellige scenarier. Er det derfor alsidighed, der primært er behovet, er denne printer blandt de stærkeste i testen.

Er det derimod en effektiv arbejdshest til kontorprint, du søger, får du mere ud af den dedikerede kontormaskine fra HP, som vi har med i testen.

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Paychex Europe

Scrum Master

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S