Multicloud får it-afdelinger til at spilde tid på manuelle opgaver

Der bruges alt for meget tid på håndbårne opgaver i virksomhedernes it-afdelinger - især som følge af de nu så populære multicloud-strategier, viser ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den digitale transformation er i fuld gang hos virksomheder i hele verden, og mange steder er den drevet håbet om større fleksibilitet og skalerbarhed, hvilket gerne skulle lede til den eftersøgte konkurrencemæssige fordel.

Det har blandt andet ført til, at virksomheder i stigende grad vender sig mod multicloud-strategier, en yderst kompleks øvelse. Det kan nemlig betyde, at it-afdelingen bliver begravet i data i forsøget på at overvåge og håndtere de nye miljøer.

Ifølge en rapport fra Dynatrace, der har talt med 1300 CIO’er og it-chefer, så er konsekvensen, at virksomheder bruger alt for meget tid på manuelle og rutinemæssige opgaver.

Rapporten oplyser også, at virksomheder bruger op mod syv forskellige løsninger til at overvåge deres infrastruktur, og at 57 procent af dem mener, det er svært at optimere ydelse og ressourceforbrug på deres installationer.

Automation er vejen frem

Løsningen bliver i praksis at kaste flere manuelle ressourcer efter den digitale transformation eller multicloud-installationen. Men det er forkert, mener Dynatrace. I stedet bør virksomhederne vælge kunstig intelligens og automation. Dermed undgår man den voksende mængde manuelle opgaver.

Multicloud-strategier er blevet kritiske for at holde trit med den hastige digitale transformation, og så hjælper det ikke meget, når it-afdelingen kæmper med at holde manuelt styr på den enorme kompleksitet, der følger med, forklarer Dynatrace i en pressemeddelelse.

Med kunstig intelligens og automation kan it-afdelingerne uden videre trække informationer og data ud af de kontrolborde, som hører til virksomhedens installationer.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura