Multicloud får it-afdelinger til at spilde tid på manuelle opgaver

Der bruges alt for meget tid på håndbårne opgaver i virksomhedernes it-afdelinger - især som følge af de nu så populære multicloud-strategier, viser ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den digitale transformation er i fuld gang hos virksomheder i hele verden, og mange steder er den drevet håbet om større fleksibilitet og skalerbarhed, hvilket gerne skulle lede til den eftersøgte konkurrencemæssige fordel.

Det har blandt andet ført til, at virksomheder i stigende grad vender sig mod multicloud-strategier, en yderst kompleks øvelse. Det kan nemlig betyde, at it-afdelingen bliver begravet i data i forsøget på at overvåge og håndtere de nye miljøer.

Ifølge en rapport fra Dynatrace, der har talt med 1300 CIO’er og it-chefer, så er konsekvensen, at virksomheder bruger alt for meget tid på manuelle og rutinemæssige opgaver.

Rapporten oplyser også, at virksomheder bruger op mod syv forskellige løsninger til at overvåge deres infrastruktur, og at 57 procent af dem mener, det er svært at optimere ydelse og ressourceforbrug på deres installationer.

Automation er vejen frem

Løsningen bliver i praksis at kaste flere manuelle ressourcer efter den digitale transformation eller multicloud-installationen. Men det er forkert, mener Dynatrace. I stedet bør virksomhederne vælge kunstig intelligens og automation. Dermed undgår man den voksende mængde manuelle opgaver.

Multicloud-strategier er blevet kritiske for at holde trit med den hastige digitale transformation, og så hjælper det ikke meget, når it-afdelingen kæmper med at holde manuelt styr på den enorme kompleksitet, der følger med, forklarer Dynatrace i en pressemeddelelse.

Med kunstig intelligens og automation kan it-afdelingerne uden videre trække informationer og data ud af de kontrolborde, som hører til virksomhedens installationer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS