Multicloud får it-afdelinger til at spilde tid på manuelle opgaver

Der bruges alt for meget tid på håndbårne opgaver i virksomhedernes it-afdelinger - især som følge af de nu så populære multicloud-strategier, viser ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den digitale transformation er i fuld gang hos virksomheder i hele verden, og mange steder er den drevet håbet om større fleksibilitet og skalerbarhed, hvilket gerne skulle lede til den eftersøgte konkurrencemæssige fordel.

Det har blandt andet ført til, at virksomheder i stigende grad vender sig mod multicloud-strategier, en yderst kompleks øvelse. Det kan nemlig betyde, at it-afdelingen bliver begravet i data i forsøget på at overvåge og håndtere de nye miljøer.

Ifølge en rapport fra Dynatrace, der har talt med 1300 CIO’er og it-chefer, så er konsekvensen, at virksomheder bruger alt for meget tid på manuelle og rutinemæssige opgaver.

Rapporten oplyser også, at virksomheder bruger op mod syv forskellige løsninger til at overvåge deres infrastruktur, og at 57 procent af dem mener, det er svært at optimere ydelse og ressourceforbrug på deres installationer.

Automation er vejen frem

Løsningen bliver i praksis at kaste flere manuelle ressourcer efter den digitale transformation eller multicloud-installationen. Men det er forkert, mener Dynatrace. I stedet bør virksomhederne vælge kunstig intelligens og automation. Dermed undgår man den voksende mængde manuelle opgaver.

Multicloud-strategier er blevet kritiske for at holde trit med den hastige digitale transformation, og så hjælper det ikke meget, når it-afdelingen kæmper med at holde manuelt styr på den enorme kompleksitet, der følger med, forklarer Dynatrace i en pressemeddelelse.

Med kunstig intelligens og automation kan it-afdelingerne uden videre trække informationer og data ud af de kontrolborde, som hører til virksomhedens installationer.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S