Ny gateway til centraliseret netværk på flere lokaliteter

D-Link udvider sin Nuclias-serie med en ny SD-wan-gateway-enhed, som kan bruges til netværksfjernstyring for eksempelvis virksomheder med flere adskilte adresser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder kan fjernadministrere netværk, der befinder sig på forskellige lokaliteter. Det kan blandt andet ske med D-Links Nuclias SD wan-koncept, hvortil der nu lanceres en ny gateway.

Nyheden hedder Cloud SD-WAN Gateway DBG-2000. Den kan styres gennem skyen og indeholder en række sikkerhedsfunktioner, hvilket gør ifølge D-Link gør den perfekt til organisationer, der ønsker at levere enkle og sikre netværksløsninger til for eksempel lokalkontorer.

Den nye lancering er udstyret med dynamiske, konfigurerbare Ethernet-porte, der understøtter op til tre wan-grænseflader. Den leveres med en integreret firewall og intrusion prevention (IPS), der beskytter mod cyberangreb, herunder DDoS- og brute force-angreb. Derudover er der mulighed for avanceret programkontrol og indholdsfiltrering, som giver yderligere beskyttelse.

Mange sikkerhedsfunktioner

For at sikre forbindelser mellem en virksomheds lokaliteter og sikre, at ingen oplysninger manipuleres, tilbyder DBG-2000 et omfattende udvalg af vpn-funktioner, herunder IPsec VPN, PPTOP/l2TP og Open VPN. Derudover giver Nuclias Clouds indbyggede Quick VPN netværksadministratorer mulighed for at konfigurere komplekse VPN-topologier i et par trin. Samtidig tilbydes OmniSSL SSL-login, certifikatgenerering og administration, som ifølge D-Link kræver minimal indsats i implementeringen.

DBG-2000 skulle være nem at tage i brug og administrere. Den eliminerer behovet for en lokal gateway og gør det muligt for netværksadministratorer at modtage netværksoplysninger i realtid samt øjeblikkelige advarsler via Nuclias Clouds administrationsplatform, forklarer D-Link.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS