Ny gateway til centraliseret netværk på flere lokaliteter

D-Link udvider sin Nuclias-serie med en ny SD-wan-gateway-enhed, som kan bruges til netværksfjernstyring for eksempelvis virksomheder med flere adskilte adresser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Virksomheder kan fjernadministrere netværk, der befinder sig på forskellige lokaliteter. Det kan blandt andet ske med D-Links Nuclias SD wan-koncept, hvortil der nu lanceres en ny gateway.

Nyheden hedder Cloud SD-WAN Gateway DBG-2000. Den kan styres gennem skyen og indeholder en række sikkerhedsfunktioner, hvilket gør ifølge D-Link gør den perfekt til organisationer, der ønsker at levere enkle og sikre netværksløsninger til for eksempel lokalkontorer.

Den nye lancering er udstyret med dynamiske, konfigurerbare Ethernet-porte, der understøtter op til tre wan-grænseflader. Den leveres med en integreret firewall og intrusion prevention (IPS), der beskytter mod cyberangreb, herunder DDoS- og brute force-angreb. Derudover er der mulighed for avanceret programkontrol og indholdsfiltrering, som giver yderligere beskyttelse.

Mange sikkerhedsfunktioner

For at sikre forbindelser mellem en virksomheds lokaliteter og sikre, at ingen oplysninger manipuleres, tilbyder DBG-2000 et omfattende udvalg af vpn-funktioner, herunder IPsec VPN, PPTOP/l2TP og Open VPN. Derudover giver Nuclias Clouds indbyggede Quick VPN netværksadministratorer mulighed for at konfigurere komplekse VPN-topologier i et par trin. Samtidig tilbydes OmniSSL SSL-login, certifikatgenerering og administration, som ifølge D-Link kræver minimal indsats i implementeringen.

DBG-2000 skulle være nem at tage i brug og administrere. Den eliminerer behovet for en lokal gateway og gør det muligt for netværksadministratorer at modtage netværksoplysninger i realtid samt øjeblikkelige advarsler via Nuclias Clouds administrationsplatform, forklarer D-Link.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos